Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 2 людини

Річний звіт директора школи

Дата: 2 березня 2021 о 18:16, Оновлено 3 лютого 2023 о 12:28
Автор: Сербін Т. В.

Аналіз навчально-виховної роботи

за  2021-2022 навчальний рік

   Чим нам запам’ятається 2021-2022 навчальний рік? Як черговий рік пандемії? Не актуально - ми адаптувалися. Як черговий рік зростання? До цього усі звикли. 2021-2022 навчальний рік – рік суттєвого покращення матеріальної бази ліцею – це надзвичайно важлива для нас подія. Але, на жаль, запам’ятається поточний навчальний рік війною.

2021-2022 навчальний рік був унікальним на події, можна сказати - історичні та доленосні для країни, що, зрозуміло, кардинально змінювало ритм освітнього процесу.

     Треба відмітити, що ліцей працював без збоїв, самовіддано та чесно виконав свою головну функцію – освітню функцію.

Якісний початок навчального року – основа успіху. І семестр, незважаючи на карантинні обмеження червоної зони через пандемію короновірусної інфекції Covid19, для нашого ліцею пройшов переважно в off-line режимі 69 днів проти 10, коли навчання переходило в on-line. Таке стало можливим завдяки мотиваціям працівників ліцею при правильному плануванню, організації нашого колективу, коли до початку навчального року усі працівники ліцею були щеплені, і це дозволило нам розпочати навчальний рік без обмежень.

Нова українська школа – це школа компетентностей ХХІ століття:

  • Знання.
  • Сучасні уміння. 
  • Навички.
  • Цінності. 

      Компетентнісний підхід до організації навчально-виховного процесу виступає сьогодні як фактор оновлення змісту шкільної освіти. Завдання школи – навчити жити.

     Компетентнісний підхід змінив акценти роботи вчителів початкової школи в організації навчально-виховного процесу. Замість стереотипу дати якнайбільше знань зі свого предмета прийшло усвідомлення щодо формування засобами свого предмета цінностей, необхідних для вирішення життєвих проблем.

    Творчість учня починається з творчості учителя. Стародавня мудрість говорить:         « Якщо твої плани розраховані на рік – сій хліб, якщо твої плани розраховані на десятиріччя – посади дерево, якщо твої плани розраховані на віки – навчай дітей».

    Який він – учитель Нової української школи?  Сучасний вчитель початкової школи :

  • не просто вчить, а вчить просто;     
  • керується в своїй роботі вимогами Державного стандарту про компетентнісний, особисто зорієнтований, діяльнісний підходи на всіх уроках, заняттях;
  • розуміє значення основної навички ХХІ століття – вміння самостійно вчитися упродовж всього життя;
  • кожен урок, заняття є для сучасного вчителя міні-проектом, що включає «5П» : проблема ( компетентнісний, особистісно зорієнтований, діяльнісний підходи), план ( завдання ),  пошук   ( практичні дії по виконанню завдань), продукт розвинуті компетентності, вмотивована особистість), презентація    ( самоаналіз результатів) ;
  • глибоко знає теорію і практику компетентнісного, особистісно зорієнтованого, діяльнісного підходів, вміє це перевести в практичну площину;
  • розуміє що сучасною дидактичною одиницею є не урок, а тема;
  • поєднує в собі такі компетенції: фасилітатора ( створювача умов для навчання), супервайзера ( організатора, менеджера), модератора ( партнера), коуча ( тренера, режисера), тьютора ( репетитора);
  • бездоганно знає свої предмети, не боїться сертифікації.

       Освіта віддзеркалює сучасні потреби суспільства в їхній проекції на майбутнє, а тому неперервно оновлюється. За роки незалежності в Україні відбулися суттєві зміни в системі освіти, найвиразнішим об’єктом яких був її зміст. Оновлення змісту освіти на основі єдності особистісно-орієнтованого, діяльнісного та компетентного підходів.

        Сьогодні, коли змінилися соціально-економічні й політичні реалії, а євроінтеграцію піднесено до статусу державної політики , особливого значення набуває переосмислення цінностей, на яких повинна ґрунтуватися освіта. І природним втіленням цього процесу стала реформа Нової української школи, що базується на цінностях дитиноцентризму.

      Після запуску Нової української школи освітні заклади активно оснащують сучасним обладнанням та модульними меблями, Уряд та органи місцевого самоврядування звітують про обсяг коштів, виділених на впровадження реформи. Однак, попри всі технологічні новації, найголовніша роль у реформуванні української школи залишається за Вчителем.

      Школа – ось основна ланка, яка має забезпечити учня необхідними знаннями, прищепити йому цінності суспільства сталого розвитку, навчити приймати самостійні рішення. Сучасна школа – це школа, де учень повноцінно живе, проектує своє майбутнє, свій шлях, враховуючи власні можливості, ставлячи перед собою завдання самовдосконалення, самовиховання, самоосвіти.

     Партнерами сучасної школи є: діти, вчитель, керівник закладу, батьки, спонсори, громадські організації, відділ освіти ОТГ, Департамент освіти, Служба у справах дітей, Міністерство освіти і науки, психолог, бібліотекар, медпрацівники.

    З 1 вересня 2021 року в нашій школі навчалися  42 учні в перших класах, 22 учні в другому класі, 40 учнів в третіх класах та 30 учнів в четвертому класі за програмою Нової української школи.  На реалізацію цієї програми державою було придбано ноутбуки, принтери, методичне обладнання. Закуплено одномісні парти і стільці на кожну дитину, конструктори LEGO. Придбано столи для вчителів. Також перші класи забезпечені додатково ламінаторами.

    Вчителі  Дерев’янко А.М., Кочергіна М.М., Литовченко І.В., Ільїна Л.О., Тютюнник А.О., Белехава У.В., Удовицька Є.В. протягом періоду навчання формували в учнів зазначені цінності через :

  • ранкові зустрічі;
  • роботу з LEGO;
  • інтегроване навчання, вивчаючи в першому класі предмет  «Мистецтво»;
  • партнерські стосунки з батьками учнів;
  • літературні твори.

       Учитель початкової школи  – не просто вчитель-предметник, це людина, яка сама розвивається, окреслює проблеми більш високого рівня і залучає учнів у цей процес як гід, який веде за собою та показує, на що спроможна сучасна наука.

     З плином часу стає дедалі зрозуміліше, що фундаментом для педагогічних ідей Василя Сухомлинського були цінності дитиноцентризму і природовідповідності, які є також базовими принципами у методології НУШ. 

     Дитиноцентризм – це передусім знати кожного учня. Спершу знати, а вже тоді виховувати. Пізнання особистості дитини треба розпочинати з вивчення її стану здоров’я, атмосфери в сім’ї, оточення, в якому вона живе, розуміння світу дитинства, уваги та любові до кожної дитини, незалежно від її успіхів у навчанні. Кожна дитина має право на успіх.

   Вчителі через літературні твори доносили такі складні філософські поняття і цінності, як людина, час, родина, взаємозалежність людей і природи, любов до Батьківщини, добро і зло, краса і потворність, вдячність і невдячність, праця, пізнання, творчість та інші.

   Якщо говорити про сучасну освіту, про розвиток творчої й креативної особистості школяра, розпочати необхідно з особистості вчителя.

  Якщо особистість учителя викликає повагу, захоплення, довіру учнів – вони знатимуть і любитимуть його предмет. То які ж якості повинен мати сучасний вчитель ?

  1. Передусім учителеві повинні бути властиві гуманістичні якості                            ( толерантність, такт, уміння знайти позитивне в людині, альтруїзм – здатність робити добро іншій людині незалежно від власної користі, від її походження, соціального статуту тощо).
  2. В особистісному ядрі кожної людини, а особливо вчителя, важливим є почуття власної гідності. Якщо фахівець його не має, то він не заслуговує на повагу й сам не зможе виховати почуття власної гідності у своїх учнів.          ( Уроки, на яких діти «займаються своїми справами», не приносять жодної користі, а навпаки, тільки погіршують навчально-виховний процес).
  3. Учні, особливо підліткового віку, дуже гостро, навіть агресивно реагують на будь - яку несправедливість із боку вчителя. Тому однією з головних якостей вчителя має бути справедливе ставлення до всіх своїх вихованців.  
  4. Як би банально це не звучало, але вчитель повинен досить добре опанувати свій предмет, прагнути до досконалого його знання, слідкувати за новими відкриттями та науковими знахідками. Бо неможливо пояснити комусь те, чого сам не розумієш або не зовсім розумієш.
  5. Учитель має бути чесним зі своїми учнями. Якщо раптом сталося так, що педагог не знає точної відповіді на поставлене учнем запитання ( а це можливо з огляду на темпи розвитку науки в сучасному світі), не треба нічого вигадувати або ухилятися від відповіді фразами « Читай параграф!», « Як це ти цього не знаєш?!», « Зайди в Інтернет – там усе знайдеш» та ін. Краще чесно зізнатися в неготовності відповісти на запитання й пообіцяти обов’язково зробити це пізніше; попрацювавши над самоосвітою, повернутися на наступному уроці до цього запитання.
  6. Важливою якістю для сучасного вчителя є мобільність, тобто здатність швидко змінювати види роботи, переключатися на іншу діяльність у зв’язку зі змінами технічних можливостей, оволодівати новітньою технікою й технологіями. Діти дуже швидко опановують новинки науково-технічного прогресу і в цьому сенсі виявляються розумнішими за вчителя. Тому, щоб не виглядати в очах своїх вихованців « раритетною» людиною, учитель має вміти перебудовувати свої стереотипи, які склалися раніше, і прагнути рухатися в ногу з часом.
  7.  Уроки, на яких учні займаються тим, що лише читають параграф підручника, не мають жодної користі, а навпаки, викликають відразу до предмета. Якщо левову частку уроку учні змушені вивчати зміст параграфа, то навіщо ти – учитель – прийшов на  урок ?! Звичайно,  робота з підручником неодмінно повинна бути наявна на уроці як один із видів діяльності з метою розвитку навичок самоосвіти учнів та зміни видів діяльністю. Але це має бути лише однією з багатьох форм навчання, лише елементом уроку ( і то, мабуть, не кожного) . Отже, не змушуйте учнів весь урок вивчати параграф.
  8. Найбільш важливою професійно-значущою якістю вчителя є комунікативність, тобто вміння спілкуватися. Елементами комунікативності є доброзичливе ставлення до дітей, уміння організовувати співпрацю з учнями та їхніми батьками, а також наявність почуття гумору. Без сумніву, доречне використання елементів гумору доцільне в будь-якій роботі з людьми, а особливо під час спілкування з дітьми. Тому ваше почуття гумору, доброзичливе ставлення до школярів, створена атмосфера співпраці зроблять вас одним з улюблених учителів, а ваш предмет – найцікавішим незалежно від того, що ви викладаєте.
  9. Ще одна якість педагога, яка викликає любов учнів і до нього, і до його предмета, - це здатність учителя імпровізувати на уроці. Особливо цікаво, коли в цих імпровізаціях беруть участь учні. Імпровізації зазвичай народжуються стихійно, але приносять велику користь : учні мають змогу «відчути» ті «незрозумілі» визначення та твердження; це виглядає весело, ненав’язливо. Учні й посміялися ( релаксація на уроці), і з’ясували важливі моменти теми, яку вивчають.
  10. Любіть свій предмет! Якщо у вчителя під час викладання горять очі, якщо він захлинається від захоплення, то зможе зацікавити учнів! Я в цьому впевнена.       

В процесі навчання вчителі дотримуються рекомендацій щодо професійного значущих якостей вчителя :

  1. Набувайте гуманістичних якостей ( тактовність, толерантність, альтруїзм).
  2. Майте почуття власної гідності.
  3. Будьте справедливими у ставленні до своїх вихованців.
  4. Прагніть до досконалого знання свого предмета.
  5. Будьте чесними з учнями.
  6. Будьте мобільними ( намагайтеся йти в ногу із сучасними технологіями, навчайтеся перебудовувати власні стереотипи).
  7. Не змушуйте дітей на уроках вивчати зміст параграфів підручника.
  8. Набувайте комунікативних якостей. Учіться налагоджувати співпрацю з учнями. Розвивайте в собі почуття гумору.
  9. Імпровізуйте на уроках.
  10. Любіть свій предмет!

На початку 2021-2022 н.р. в школі навчалися 343 учні. Укомплектовано 16 класів. Прибуло до школи 2 учні, вибуло 3. Закінчили 2021-2022 н.р. 342 здобувачі освіти.

          Оцінювання результатів навчання та особистих досягнень учнів 1-2 класів має формувальний характер, здійснюється вербально.  Учні 3-4 класів оцінювалися рівнево.

Орієнтирами для здійснення формувального оцінювання є вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей учнів початкової школи, визначені Державним стандартом початкової освіти до першого (1-2 класи) та другого (3-4 класи) циклів навчання і очікувані результати, зазначені в Освітній програмі. Облік результатів завершального (підсумкового) оцінювання, що здійснюється з урахуванням динаміки зростання рівня навчальних досягнень учня/учениці зафіксовано у Свідоцтві досягнень.

Якісний показник рівня  знань у 2021/2022 н.р. становить 21% (45 учнів),  минулого року 32% ( 80 учнів),   Високий рівень навчальних досягнень мають 5 учнів, що становить 2 %, у минулому навчальному році  10 учнів , що становило 4%. Достатній рівень знань мають 40 учнів – 19 %,у минулому році  70 учні – 28%. Середній рівень навчальних досягнень має 165 учнів, що становить 79%, у минулому році 163 учнів – 66%. Початкового рівня немає. Минулого навчального року було 4 учні початкового рівня – 1,6%.

Для 1 учня (Лазуткін Д., 9-Акл.) було організовано здобуття освіти за індивідуальною формою (сімейною (домашньою)..

Проаналізувавши стан успішності учнів окремо по класах, дійшли висновку, що успішність по школі знизилася у порівнянні з минулим навчальним роком. У кожному класі є резерв учнів, які б могли досягти свого основного рівня. Так, на високому рівні могла б  навчатися Борейчук В., учениця 5-А класу яка має 9 балів тільки з одного предмета. На достатньому рівні — 16 учнів:Коваленко С., Рябова А., Щербина З.(5-А клас) мають по одній оцінці, Горпиняк І. має дві оцінки  середнього рівня.  Осіння В.(5-Б клас) має одну оцінку, Пруднікова Н., Ромашин М. мають дві оцінки  середнього рівня. Лісова С., Бабченко С., Журавель Д., (6 клас) мають одну оцінку ,Мала А., Хашемі А. мають по дві оцінки  середнього рівня.  

Багаурі В., Ніколенко М.,Ромашин М.,(7-А клас)  мають дві оцінки  середнього рівня.  Столобкова Д.(7-Бклас) має одну оцінку, Березовський І., Приходько Д., мають по дві оцінки  середнього рівня.  Дорошенко Р. має дві оцінки  середнього рівня. Цівата А. (10 клас)  має одну оцінку  середнього рівня. Шаповал К. (11 клас)  має одну оцінку  середнього рівня.  Залишається «резерв» учнів, які мають 1-2 оцінки нижчого рівня.

Висока якість навчальних досягнень учнів з окремих предметів не підтверджується результативністю виступів на олімпіадах та конкурсах.

З батьками учнів,  які протягом дистанційного навчання (спричиненим введенням військового стану)  не виходили на зв’язок з вчителем, класними керівниками були проведені індивідуальні бесіди.

 Питання навчальних досягнень учнів розглядалися на нараді при директорові й на засіданнях ШМО, з’ясовувалися причини слабкої успішності учнів.

Аналіз успішності учнів  5-11 за 2021/2022  навчальний рік показав, що в процесі навчання є недоліки над якими треба працювати. Необхідно визначити причини зниження успішності по класах, визначити шляхи їх подолання.

У школі активно запроваджуються інноваційні технології. Але більшість школярів  не справляються із завданнями  високого та достатнього рівнів, які передбачають практичне застосування теоретичних знань: проаналізувати певні явища та задачі, порівняти та оцінити суперечливі думки в  тій чи іншій галузі, узагальнювати та логічно мислити, викладати та відстоювати власну точку зору. Отже, над цим варто працювати далі.

        Вже не один рік педколектив працює над обласним науково-методичним проєктом «Педагогічні стратегії розвитку само ефективної особистості в освітньому просторі Нової української школи» ( 2020-2023) та методичною проблемою: «Формування інноваційного освітнього середовища на основі педагогіки партнерства в умовах реалізації компетентнісного підходу та принципу дитиноцентризму»

В закладі за активної участі та співпраці досвідчених педагогів з адміністрацією закладу намагались проводити  предметні тижні, методичні засідання тощо. Працює комп’ютерний клас, який підключений до мережі Інтернет.

У закладі ефективно працюють шкільні методичні об’єднання і групи:

  • вчителів початкових класів,
  • учителів суспільно – гуманітарного циклу,
  • учителів природничо – математичного циклу,
  • класних керівників.

Розпочала роботу творча група вчителів по роботі над технологією“Створення ситуації успіху” .Завдання якої — допомогти особистості дитини зрости в успіху, дати відчути радість від здолання труднощів, переконати, що задарма в житті нічого не дається, скрізь необхідно докласти зусиль. І успіх буде еквівалентним витраченим зусиллям.

Результативною була робота всіх методичних об’єднань та груп. Учителі провели відкриті уроки, виховні заходи, ділились досвідом роботи по проблемах, зросла їх педагогічна майстерність. 

Педагоги закладу йдуть в ногу з життям. Широко впроваджуються у практику інноваційні технології, суть яких полягає в тому, що навчання відбувається шляхом взаємодії всіх, хто навчається. Адміністрація школи наполегливо працює над тим, щоб з кожним роком нові інформаційні технології на уроках впроваджувало все більше і більше педагогів школи. Крім інформаційно-комунікаційних технологій використовуються у навчально-виховному процесі також проектно-рефлексивні, технології продуктивного навчання та інші інтерактивні методики.

У 2021-2022 навчальному році атестувалося 6 учителів закладу. За результатами атестації  Ільїній Л.О. встановлено кваліфікаційну категорію «Спеціаліст першої категорії»,Савченку А.П. встановлено кваліфікаційну категорію «Спеціаліст другої категорії». Кочергіній М.М., Литовченко І.В. підтверджено кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» та педагогічне звання « старший учитель». Сербін Т.В., Лебедь І.М. підтверджено кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» та педагогічне звання « учитель - методист». Адміністрація закладу протягом року вивчала роботу цих вчителів, коригувала їх діяльність. 

Адміністрація закладу приділяє велику увагу популяризації напрацювань педагогів  у фахових виданнях.

Протягом 2021-2022 навчального року робота педколективу була спрямована на особистісно-зорієнтоване навчання і виховання школярів. Велика увага  приділялася охопленню дітей навчанням, але в зв’язку з поширенням COVID -19 та настанням воєнного стану учні навчались дистанційно.

За ініціативою адміністрації закладу у старшій школі у нашому навчальному закладі вже не один рік існує відпрацьована система роботи за універсальним профілем навчання. Вона забезпечується за рахунок годин варіативної складової навчального плану.

У закладі велика увага приділяється організації роботи  з обдарованими дітьми, як основному показнику навчально-виховної діяльності, Велика заслуга в цьому вчителів, які готували дітей до конкурсів та предметних олімпіад. Хоча активність учнів досить таки низька.

На виконання річного плану роботи закладу в жовтні –листопаді  2021 року в закладі були проведенні олімпіади з української мови, математики, інформатики, фізики, історії, правознавства, географії, хімії, біології, англійської мови, трудового навчання, російської мови і  літератури.

Олімпіади були проведені за завданнями, складеними вчителями – предметниками і погодженими відповідними членами журі.

Вже не один рік в Україні йде впровадження процесу зовнішнього незалежного оцінювання учасників вступної кампанії у ВУЗи. Обов’язок адміністрації закладу полягає у інформуванні батьків та учнів в організації відповідної підготовки з предметів, які виноситимуться на тестування. У цьому році у зв’язку з військовими діями на території України випускники шкіл були звільнені від проходження ЗНО. Замість цього учні здавали мультимедійний тест з трьох предметів: української мови, історії України та математики. На основі результатів цього тесту діти й будуть вступати у вузи для подальшого навчання.  За результатами НМТ Селіверстова Марія набрала максимальну кількість балів (600б.) чим підтвердила свої знання та нагороду золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні».

Аналіз виховної роботи

На виконання Закону України «Про освіту», Указів Президента України від 25.06.2013 №344/2013 «Про національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року», від 18.05.2019 №286/2019 «Про стратегію національно-патріотичного виховання», постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 111 «Про затвердження Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року», від 30.05.2018 №453 «Державна соціальна програма «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2022 року, від 10.07.2019 № 689 «Питання проведення моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні», від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 №988-р, розпоряджень Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 56, «Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України», від 31.10.2011 №1243 «Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», від 08.04.2016 № 405 «Про затвердження плану заходів Міністерства освіти і науки щодо протидії торгівлі людьми на період до 2020 року», від 02.10.2018 № 1047 «Методичні рекомендації щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами», листів Міністерства освіти і науки України від 18.05.2018 № 1/11-5480 «Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії насильству», від 29.01.2019 № 1/19-881 «Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу » від 18 грудня 2018 р. № 2657-VIII, від 20.07.2020 № 1/9-385 «Деякі питання організації виховного процесу у 2021/2022 н.р. щодо формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок» від 14.08.2021 №1/9-436», керуючись листами Міністерства освіти і науки України та іншими нормативно-правовими документами протягом 2021/2022 навчального року, виховна робота в  ліцеї була спрямована на виконання завдань і реалізацію державної політики в галузі освіти і виховання.

Уся система виховання в закладі мала на меті допомогти учневі стати самодостатньою, всебічно розвиненою, соціально активною особистістю. Завдяки цьому система виховної роботи в школі сприяла мотивації до саморозвитку, самореалізації всіх учасників освітнього процесу.

Для реалізації цієї діяльності в школі був розроблений план культурно-масової роботи, який охопив всі напрямки виховання: патріотичне, правове, моральне, трудове, екологічне, превентивне та включає календарні, традиційні ліцейні свята, заходи, конкурси, заходи щодо зміцнення моральності та утвердження здорового способу життя.

Пріоритетним у виховній роботі школи є :

  • реалізація особистісно – орієнтованого підходу в навчально – виховному процесі;
  • збереження морального та фізичного здоров'я підростаючого покоління;
  • виховання патріотизму, громадських якостей особистості;
  • забезпечення педагогічних умов для соціалізації ліцеїстів, виховання в них життєвої компетентності;
  • виховання громадянина України;
  • формування особистості учня, його  світогляду,розвитку його здібностей і обдарувань;
  • формування здорового способу життя;
  • виховання любові до природи, вироблення навиків екологічної культури;
  • виховання поваги до вчителів, старших,батьків;
  • формування згуртованого та працездатного учнівського колективу.

Мета виховної роботи - формування громадянина України – носія цінностей та загальнолюдських надбань. Головним завданням є національно – патріотине виховання молоді на засадах загальнолюдських, полікультурних, громадянських цінностей. Пріоритетними напрямками є формування гармонійно розвиненої і національно свідомої особистості, здатної до саморозвитку, наділеної глибокою громадянською відповідальністю, високими духовними якостями, родинними і патріотичними почуттями.

Виховна робота в школі здійснюється за такими орієнтирами:  

ціннісне ставлення до себе;

ціннісне ставлення до сім'ї, родини, людей;

ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави;

ціннісне ставлення до праці;

ціннісне ставлення до природи;

ціннісне ставлення до культури та мистецтва.

В межах цих орієнтирів проводились шкільні свята і виховні заходи.

Виховну роботу здійснювали на створення сприятливих умов для всебічного розвитку дітей, їх адаптації в соціумі, формування демократичного світогляду, ціннісних орієнтирів, засвоєння морально - етичних норм, сприйняття власної індивідуальності, впевненості в собі, на усвідомленому виборі саме здорового способу життя, через пропаганду духовних надбань українського народу, через заходи, спрямовані на виховання любові до рідної землі, на осмислення самовизначення  у виборі професії.

Ціннісне ставлення до себе орієнтоване на усвідомленні цінності людського життя, кожної людської особистості, дотримання правил здорового способу життя; здійснення самоконтролю, самооцінювання, виявлення вольових рис особистості.

На виконання цих завдань в ліцеї  проведені виховні заходи:

  • Місячник безпеки життєдіяльності (вересень, квітень (дистанційно)). В рамках місячника заплановано заходи, спрямовані на надання знань учням про основні принципи безпечного щодення:
  • Вступний інструктаж  з усіх видів травматизму та правил поведінки вдома та у навчальному закладі;
  • Бесіди з профілактики захворювання на Ковід -19;
  • Інтруктаж з профілактики харчових отруєнь;
  • Тиждень знань ПДР (вересень, березень (дистанційно)).  У вересні проведено національний урок безпеки дорожнього руху «Безпечна дорога додому» (1-4 класи) та  «Твій друг- безпечний рух!» (5-11 класи) . Діти взяли участь в акції «Ми-зразкові пішоходи, а ви зразкові водії?»,  конкурсі малюнків «Увага! Діти на дорозі!» для учнів 1-4-х  класів. Переможці конкурсу отримали грамоти та подарунки.
  • Тиждень знань протипожежної безпеки: «Вогонь - друг, вогонь – ворог».

Протягом навчального періоду відбулися зустрічі з працівниками  Ювенальної превенції. Проведені спільні заходи: літературно-музична композиція «Моя професія – рятівник» (1-4 класи), тренінг «Один вдома» для учнів 5-8 класів, та інтерактивну гру «Маршрут безпеки» - 9-11 класів;

  • Організовано зустрічі з медичною сестрою ліцею: рятувальна справа, надання першої домедичної допомоги.
  • Упродовж навчального року проводились тематичні бесіди  з попередження усіх видів дитячого травматизму для учнів 1-11-х класів.
  • Тиждень знань основ безпеки життєдіяльності (правила користування газо - та електроприладами).
  • У грудні проходив онлайн-курс «Захисти себе сам» в рамках якого було наголошено на безпеку дітей у мережі Інтернет, а 21 лютого – урок медіаграмотності в рамках якого були проведені години спілкування «Що таке медіа?» та «Як бути медіаграмотним». Під час уроків діти ознайомились із словником медіаграмотності, переглянули відеофільми, вирішували ситуативні завдання, переглядали мультфільми, проводили вікторину «Фейк чи факт?», проводились ранкові зустрічі: «Якою інформацією можна ділитись?», «Що таке маніпуляція?».
  • У період воєнного  стану в країні усі класні керівники тісно співпрацювали із батьками та учнями. Батьки отримували поради «Як підтримати дітей під час війни», «Як зібрати тривожну валізу», учні проходили інструктаж «Вибухонебезпечні і підозрілі предмети», «Як діяти в період воєнного стану», «Правила поведінки під час вибухів» тощо. Щоденно діти отримували психологічну підтримку від класних керівників
  • Упродовж навчального року проведені інструктажі на період  канікул та тривалих святкових днів.

З питань профілактики травматизму в ліцеї проводилось чергування вчителів, які із відповідальністю  ставились   до дорученої їм справи.  Результатом проведених заходів у ліцеї протягом навчального року не було випадків  травматизму та нещасних випадків.

З метою формування у учнів ціннісного ставлення до свого фізичного «я» проведено заходи:

  • Тиждень спорту. Єдиний урок: «Олімпійський рух: історія і сьогодення» в номінаціях твори, малюнки, вікторина. В рамках тижня проведені
  • Спортивні змагання «Спритні. Сильні. Сміливі» (1-4 класи) та «Старти надій» (5-11 каси). 
  • Екскурсії до спортивних клубів. Показовий виступ спортсменів школи, районних спортивних клубів. Залучення дітей до спортивних свят, змагань.
  • Екскурсія до туристичного музею ім. Анатолія  Маслакова;
  • Флешмоб
  • Участь у спортивних змаганнях різних рівнів (1-11)
  • Проведення фізкультхвилинок під  час уроків.
  • Організація великих перерв (ігри, дискотеки, шахово-шашечні турніри тощо)
  • «Козацькі розваги».

Ціннісне ставлення до психічного «Я». Ціннісне ставлення до свого психічного "Я" передбачає вихованість у дітей та учнівської молоді культури пізнання власного внутрішнього світу — думок, переживань, станів, намірів, прагнень, цілей, життєвих перспектив, ідеалів,  цінностей,  ставлень.  Важливо  навчити  зростаючу  особистість сприймати себе такою, якою вона є, знати свої позитивні і негативні якості, сприяти формуванню у неї реалістичної Я-концепції, готовності та здатності до самовдосконалення, конструктивної самокритичності.

  •  Упродовж навчального року проводились бесіди «Твоє життєве кредо», презентація «Я неповторний(-на) та унікальний (-на)», створення родового дерева «Моя родина», «Як розуміти іншого», «Мій настрій. Скажи «Ні!»  негативним емоціям» тощо. 
  • Тренінгове заняття «Позитивне мислення та вчинки – запорука відмінного емоційного здоров’я!» (Психологічна адаптація учнів 1-х та 5-х класів до нових умов навчання та спілкування);
  • Тренінг  «Осінні секрети хорошого настрою». Вправа  «Як боротися з поганим настроєм? Розкрити поняття «осіння депресія», «емоційне згорання»;
  • Тренінг «Наші емоції»;
  • Перегляд та обговорення презентації «Гнів як один із негативних емоційних проявів людини. Шляхи подолання гніву»;
  • Перегляд та обговорення презентації «Чому не можна лихословити?»;
  • Філософські роздуми «Для чого ти прийшов у цей світ», «Що таке істина?», «У чому сенс мого життя?», та інші.
  • Діагностика «Розкажи мені про мене»;
  • Роздум «Мій улюблений літературний герой»;
  • Проствітницькі заходи, щодо протидії булінгу у закладах освіти;
  • Відверта розмова «Герой нашого часу»;
  • Година спілкування «Мої життєві цінності»;
  • Презентація «Я – єдиний і неповторний»;
  • «День добрих сюрпризів», присвячений Міжнародного дня щастя;
  • Диспут «Цінності сімейного життя». «Усі сім’ї щасливі однаково, кожна сім’я нещасна по-своєму»;
  •  Анкетування «Пізнай самого себе і ти пізнаєш світ»;
  • Виховна  година «Подорож під назвою життя»;
  • Тренінг «Мій портрет у променях сонця»;
  • Продовж речення «Людину можна назвати другом, якщо вона….»;
  • День психічного здоров’я (День щастя);
  • Дні милосердя. Доброчинні акції тощо.

Діти вчилися  цінувати себе як унікальну і неповторну особистість. Формували прагнення бути фізично здоровою людиною та уміння  корегувати та регулювати власну поведінку. А також уміння орієнтуватися та адаптуватися в життєвих ситуаціях; визначати  життєві пріоритети, цілі та ідеали.

У цьому напрямі слід відзначити роботу класних керівників та класоводів Белєхову У.В., Ільїну Л.О., Палієнко В.М., Колодку Л.А, Олійник Г.А.

В рамках державної програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», використовується один з основних напрямків формування особистісного «Я», допомога в самореалізації через роботу органу учнівського самоврядування.

У стінах рідного ліцею  діти не тільки здобувають знання. Щоб допомогти учням повною мірою розкрити свій інтелектуальний, соціальний, духовний, фізичний потенціал, виховати їх громадянами, які мають активну життєву позицію, прагнуть взяти на себе відповідальність за суспільство, в якому вони живуть, підготувати їх до дійової участі в демократизації суспільства, в навчально-виховний процес було впроваджено систему учнівського самоврядування, провідними ідеями якої стали: організація пізнавальної, практичної, розвиваючої, соціально-громадської діяльності дітей та молоді; участь учнівської молоді у процесі виховання здорової, всебічно розвиненої особистості; захист прав та інтересів членів учнівського самоврядування; пріоритетність ігрових форм роботи з дітьми.

Вищим органом учнівського самоврядування є Конференція, що скликається раз на рік, на якій вирішуються найважливіші питання ліцею: приймається програма діяльності, обирається Координаційна рада, затверджується план роботи та аналізується діяльність членів Шкільного Парламенту. Між конференціями діє виконавчий орган -  Парламент ліцею.

Парламент  діє в ліцеї  на підставі Статуту учнівського самоврядування, затвердженого загальними зборами учнів 5-11 класів школи. Учнівське самоврядування працює за планом роботи, який складається на навчальний рік.  Очолює парламент Президент  Єфімова Євгенія (9-Б клас). Члени самоврядування об’єднані у міністерства:

- Освіти і науки - сприяє організації якісних умов освітнього процесу та науково-дослідницької діяльності учнів, займається організацією та проведенням інтелектуальних конкурсів, турнірів тощо.

- Інформації - сприяє інформуванню учнів про життя ліцею, є посередником між ліцеїстами  та громадськістю.

- Спорту - є організатором спортивно-масових заходів.

- Екології і правопорядку – слідкує за дотриманням санітарних норм та правил поведінки в ліцеї.

- Культури - займається організацією та проведенням дозвілля учнів

Кожне міністерство має педагога – консультанта, який координує його роботу.

Робота учнів у міністерствах учнівського самоврядування сприяє вихованню почуття господаря ліцея, класу, вмінню співпрацювати на принципах рівності, гласності, демократизму. Але не всі члени учнівського самоврядування активні. Тож кураторам-педагогам міністерств потрібно більше уваги приділяти розвитку активної позиції членів учнівського самоврядування. На високому рівні проводиться робота учнівського самоврядування у 4 класі (Белєхова У.В.),  5-А класі (Палієнко В.М.), 7-А ласі (Юрченко С.О.), 8 класі (Олійник Г.А.), 11 класі (Журавель Ю.М.).

Ціннісне ставлення до суспільства і  держави

Ціннісне ставлення до соціального «Я». Ціннісне ставлення  до свого соціального "Я" виявляється у таких ознаках: здатності орієнтуватися та пристосовуватися до нових умов життя, конструктивно на них впливати; визначенні свого статусу в соціальній групі, налагодженні спільної праці з дорослими та однолітками; вмінні запобігати конфліктам, справедливому і шляхетному ставленні до інших людей; позиції активного суб’єкта громадянського суспільства, який може і має впливати на долю країни.

Були проведені загальношкільні заходи:

  • Перший урок, присвячений 30-річниці незалежності України;
  • З метою формування глибокого розуміння питань, пов’язаних із миром, розширення знань учнів про важливість миру на землі, виховання гуманізму, патріотизму, любові до свого народу, поваги до людей різних національностей та на підтримку Всеукраїнської освітньої кампанії «Голуб Миру» в ліцеї  пройшла виховна година «Хай буде мир на всій землі».
  • День захисника України та  Покрови Божої Матері. Ці знаменні дати нерозривно пов’язані між собою, символізують зв’язок поколінь, давню історичну традицію, а тому особливо шануються українцями.
  • День Гідності та Свободи,  який охопив напрямки протидії корупції, кібер-булінгу, володінню знаннями власних прав та правил поведінки, вшанування пам’яті жертв голодомору та інших.
  • Провели уроки толерантності в 1-11-х класах.
  • День української писемності. Учні долучилися до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності; пройшов виховний захід «Єдиний скарб у тебе – рідна мова…».
  • Акція пам’яті #ГолодоморНемовчиГовори. Активно долучились до акції здобувачі освіти, вшановуючи пам’ять жертв Голодоморів хвилиною мовчання та покладанням квітів до пам’ятного знаку жертвам Голодоморів у селищі Кринички.
  • Флешмоб «Святкові привітання  до Дня працівників освіти.
  • Проведені заходи до Свято  Дня Збройних Сил України та Захисників Вітчизни;
  • З метою виховання в підростаючого покоління глибокої поваги та любовi до Батькiвщини, нацiональної свiдомостi, людської гiдностi, формування національної свідомості ліцеїстів, виховання у них почуття патріотизму та з нагоди відзначення Дня Соборності України, в бібліотеці була проведена тематична виховна година «Тільки в єдності наша сила» та День Героїв Небесної Сотні
  •  Проведені заходи до Міжнародного Дня  рідної мови.
  • Заходи до Шевченківських днів під загальною назвою «І буде син, і буде мати, і будуть люди на землі».
  • Міжнародний день волонтера. Волонтерський рух став традиційним та необхідним заходом до Дня св. Миколая (смаколики дітям з малозабезпечених сімей та сімей, які опинилися в СЖО району), допомога дітям та воїнам ЗСУ та сім’ям тимчасово переселених до нашого району, самотнім та літнім людям, в яких діти не мають можливості опікуватися ними. 
  • Цікавий та захопливий челендж було проведено до Дня української хустки.
  • Пізнавальна інформаційно - історична година відбулася у 5-11 класах під загальною назвою "Пам’яті Героїв Крут".
  • Тематичний тиждень, присвячений вшануванню  пам’яті Небесної Сотні не залишив байдужими вихованців, які усвідомили ціну свободи, демократії та незалежності своєї країни.
  • Відеопривітання «Жінка — берегиня роду людського», присвяченого Міжнародному жіночому дню 8 березня порадувало мам, бабусь, вчителів та усіх українських жінок.
  • Проведені онлайн-заходи до Дня  українського добровольця, конкурс «Слідами Чорнобиля», День Європи в Україні та інші.
  • Відповідно до Указу Президента України №143/2022 «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії росії проти України» у закладі щоденно о 9.00 проводиться загальнонаціональна хвилина мовчання.
  • Виставка дитячих малюнків «Захисти дитину-захисти Україну!» та участь ліцеїстів у районному  заході, присвяченому Дню захисту дітей  та флешмобі на  встановлення  Національного Рекорду України (найбільша кількість дитячих малюнків, викладена водночас в Карту України) вразила активністю дітей, їх талантами в участі майстер-класів,  підготовкою юних спортсменів, які відвідували спортивні клуби. Кожен учасник флешмобу отримав Диплом за активну участь.

Хочеться відзначити високий професіоналізм усього педагогічного колективу у вихованні патріотизму, активної громадської позиції та формуванні особистості майбутнього покоління.

Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей

  • Проведення годин спілкування, інформаційних хвилинок присвячених Міжнародному дню людей похилого віку: «Тропою добра і милосердя», «Пам’ятай про старших у твоїй родині», акція милосердя «Не залишайся         осторонь»;
  • Рольова гра «Золоте правило ввічливості» (1-4 класи).
  • Гра-експрес «Цінності моєї родини» (5-8 класи.
  •  Рольова гра «Милосердя в нашому житті».
  • Заходи до Дня толерантності «Людина починається з добра» (1-5 кл.), «Діалог між культурами – шлях до толерантності та демократії» (9-11 кл.).
  •  Всесвітній день дитини.
  • Всеукраїнська акція «16 днів проти гендерного насилля». Уроки гендерної грамотності. Акція «Від серця до серця».
  • Тиждень благодійництва:«Чарівний чобіток Миколая», допомога захисникам України.
  • День ввічливості, чемності, подарунків.
  • Міжнародний день підтримки жертв злочинів.
  • Заходи до Міжнародного дня щастя.
  • Заходи до Дня Матері. Всесвітній день родини (Міжнародний день сім’ї) та інші.

Ціннісне ставлення особистості до природи:

З метою формування екологічної культури учнів створено систему екологічної освіти та виховання. На базі  ліцею  проводились різноманітні дидактичні ігри, екскурсії, організовано різні форми роботи із використанням спеціальних карток, малюнків, таблиць, книжок екологічного змісту. У школі учні набувають екологічних знань у процесі вивчення природознавства, біології, географії, хімії, фізики, літератури (української та зарубіжної)  та інших дисциплін, а також у різних формах позакласної роботи, суспільно-корисної праці з охорони природи свого краю: упорядкування пришкільної території, догляд за зеленими насадженнями («Алея шкільної пам’яті  на подвір’ї школи).  

З метою формування знань і вмінь дослідницького характеру, спрямованого на розвиток інтелекту, творчої та ділової активності, життєвої позиції з питань екологічного виховання на базі школи проводяться конкурси екологічного спрямування.  У школі під час проведення тижнів екології, Дня рослин, Дня тварин, Дня охорони навколишнього середовища були проведені бесіди та виховні години: «Де праця, там і розквіт», «Брати наші менші», «Чарівне моє довкілля», «Природа і ми», «Дива природи», «Знай, люби, бережи», «Сторінками Червоної книги України», «Охорона природи», «Альтернативна енергетика».  Освітньо –екологічний процес супроводжується і проведенням ряду акцій, зокрема: «Чисте повітря», «Чиста Україна – чиста Земля», «Зелений паросток майбутнього», «День Землі», «День довкілля», «Чисті легені-крок до здоров´я», «Чисті береги».  Щороку  проходить екологічна акція «Годівничка» (1-4 кл.);  класні керівники постійно проводять виховні бесіди щодо збереження природи, власного здоров’я, тощо; конкурси рефератів серед учнів 10-11 класів на тему «Моє місто – без екологічних проблем», конкурс плакатів «Екологічно чисто та безпечно» (9 класи), «Віддаю свій голос на захист природи» (10 клас), конкурс малюнків «Природа і ми» (2-5 класи), «Екологічні знаки» (10-11 класи), конкурс виробів з побутових відходів, конкурс творів на екологічну тематику.  У школі під час проведення Дня Землі, Дня охорони навколишнього середовища були проведені різноманітні заходи: засідання у форматі круглого столу «Збережемо природу разом», бесіда «Матінка-Земля», виставка учнівських робіт з екологічних питань, захист дослідницьких проектів «Енергозбереження – вимога часу», «Зміни клімату: причини та наслідки», бібліотечні години «Клімат змінюється! Час діяти разом!», проведено акції «Сортуй сміття правильно» тощо.

На високому рівні проводились заходи у 6 класі (Колодка Л.А.), 8 класі (Олійник Г.А.), 3-Б класі (Тютюнник А.О.), 5-Б класі (Савченко А.П.).

Ціннісне ставлення особистості до мистецтва, культури формується у процесі естетичного виховання і виявляється у відповідній ерудиції, широкому спектрі естетичних почуттів, діях і вчинках, пов'язаних з мистецтвом. Особистість, якій властиве це ставлення, володіє системою елементарних мистецьких знань, адекватно сприймає художні твори, здатна збагнути та виразити власне ставлення до мистецтва, прагне та вміє здійснювати творчу діяльність у мистецькій сфері. З цією метою у ліцеї проводились заходи до Дня музики: «А музика звучить…» (1-11 кл.). У програмі дня було проведено конкурси ерудитів, к-с тематичних малюнків,  випуск стіннівок, екскурсія до музичної школи, де діти музичної школи провели концертну програму.  Проводились виховні години: «Вересневі зустрічі у шкільній бібліотеці» (4-5 кл.), «Ласкаво просимо в Книжкове царство» (6 кл.), знайомство із шкільною бібліотекою (1-2 кл.), організація роботи „Книжкової лікарні”. А також виховні години: «Книга - дивовижний сад, будинок життя та мудрості» (7-А, 7-Б кл.). Вітання до свята День книги (до  Всеукраїнського Дня бібліотек). Акція «Подаруй бібліотеці книгу». Тиждень дитячої та юнацької книги.

Заслуговують увагу заходи,  які проводились вчителем музичного мистецтва та класним керівником 9-А класу Макаренко Ю.М. та класними керівниками Луковської І.А. (10 кл.), Коломійчук М.І. (9-А кл.), Лебедь І.М. (7-Б кл.)

Значне місце у виховному процесі школи займає діяльність, спрямована на морально-правову освіту учнів. Робота щодо правового виховання учнів проводиться згідно з річним планом, планом спільної роботи школи з Сектором ювенальної превенції  ВП ГУНП в Дніпропетровській області та алгоритмом роботи з дітьми, що потребують підвищеної педагогічної уваги. З метою профілактики правопорушень серед учнівської молоді в ліцеї  працює рада профілактики правопорушень.

Значна увага приділяється колективній творчій діяльності учнів, що сприяє зайнятості в позаурочний час, і має на меті виховання в них соціальної активності, допомагає їм реалізувати себе, самоствердитися, правильно й корисно для себе організувати свій вільний час.

З метою задоволення потреб учнівської молоді щодо поліпшення здоров’я, фізичного та духовного розвитку в районі працюють спортивні клуби, членами яких є і наші вихованці. Окрім цього, учні мали  змогу зустрітися з лікарями – фахівцями, працівниками кримінальної  поліції, прокуратури, переглянути науково – популярні, документальні, художні фільми, спрямовані на профілактику правопорушень та злочинів, збереження особистого життя – створено відеотеку, якою користуються класні керівники, учителі.  В школі проведено Місячник морально-правового виховання. Під час Місячника відбулися такі заходи:

 - заходи до Міжнародного дня боротьби зі СНІДом та солідарності з людьми інфікованими СНІДом;

 - випуск  тематичних газет, плакатів, стіннівок;

 - співпраця зі шкільною  бібліотекою (захід «Протидія торгівлі людьми»);

 - до Міжнародного дня інвалідів класні години «Дивіться на нас, як на рівних», уроки доброти та милосердя;

- слайд-проект «Добро і милосердя єднають серця»;

 - Всеукраїнський урок «Права людини» з нагоди проголошення Загальної декларації прав людини;

- на базі ліцею бібліотеки виставка літератури «Право і закон»;

- тематичні класні години: «Твої права та обов'язки». Конвенція ООН про права дитини;

- день правових знань та зустріч учнів школи з працівником правоохоронних органів (8-10 класи);

 - благодійні акції (допомога Українській армії та акція до дня Святого Миколая);

- заняття з елементами тренінгу: «Формування навичок здорового способу життя засобами програми «Рівний-рівному»;

 - класні години «Здоровий спосіб життя – це модно!»;

- засідання батьківського всеобучу «Булінг в учнівському середовищі»;

 - година спілкування «Конфлікти - причини виникнення та шляхи розв’язання»;

 - виховна години «Ми проти насилля», «Толерантність – шлях до успіху»;

- перегляд відеоролику «Твори добро і воно повернеться до тебе»;

- консультації для вчителів щодо роботи з учнями, які відносяться до групи ризику;

- заняття з елементами тренінгу: «Вчимося бути толерантними», (6 кл.);

- бесіди з елементами тренінгу: «Мудра поведінка під час конфлікту»;

- конкурс соціальної реклами.

      Велика увага в школі приділяється роботі з превентивного виховання:

- запобігання проявам екстремізму, расової та релігійної нетерпимості;

- проводився шкільний облік важковиховуваних підлітків та молодших школярів, які потребують допомоги, підтримки, організація відповідної корекційної роботи з ними;

 - відвідування деструктивних сімей та робота з ними;

 - співпраця зі службою у справах дітей, медичними закладами, центром соціальної служби для молоді;

 - проводилась робота з педагогічним колективом школи (ознайомлення з новинками психолого-педагогічної літератури, бесіди, консультації з питань профілактики правопорушень серед неповнолітніх).

Значна робота з превентивного виховання проводилася  соціальним педагогом школи.  Проведено: анкетування щодо паління та наркоманії в 8-9 класах, профілактичні бесіди «Вплив тютюну, алкоголю та наркотиків на організм, що розвивається». 

Упродовж року у  виховній роботі використовували  різноманітні за формою та змістом заходи:  

- години спілкування;

- класні збори;

- конкурси;

- трудові десанти;

- віртуальні подорожі;

- усні журнали;

- вікторини;

- інтелектуальні ігри;

- спартакіади;

- панорами;

- онлайн-онференції тощо.

Під час карантину (жовтень) та впровадженням воєнного стану в Україні  (Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні») (лютий- травень) робота проводилась за окремим планом.  Планування виховної роботи на цей період, форми роботи, прийоми залучення учнів до діяльності і спілкування були визначені педагогічним колективом. Враховуючи можливості колективу класу та вчителя для організації  заходів  найефективнішими були шкільний   освітній сайт Classrum, Zoom, а також  групи   Viber,  Messenger, Instaqram,  Teleqram та інші. Результати роботи публікувалися на сторінці школи Facebook група.

Виховна робота – це той аспект формування учнівської особистості, який просто не можна відкласти на потім. Навіть карантин не може стати перепоною для формування правильних цінностей та всебічного розвивитку учнів. Вихователі чудово знають нюанси організації виховної роботи. Вони, по-перше, мають викликати зацікавленість з боку учнів, по-друге, мотивацію та їхню увагу. А формат дистанційного навчання та виховання додав нових форм роботи: організація активу класу дистанційно, використання соцмереж для виховної роботи, виховна година в онлайн-режимі, і звичайно, налагодження контакту вчитель – учень – батьки.

У дистанційній роботі найважливішими було  оперативне інфор­мування та безпосередньо сам процес виховної роботи. Налагодження первинної комунікації між учнями, батьками та вчи­те­лями, оперативне інформування щодо динамічних змін, оголошення від адміністрації закладу освіти найоптимальніше здійснювати засобами служби миттєвих повідомлень, соціальні мережі. Для таких цілей вихователі та класні керівники використовували сайт закладу освіти (повідомлення були публічними, а також повідомлення, для яких доступ є обмеженим, лише для учнів та батьків).

На період запровадження воєнного стану в Україні  в ліцеї, на постійній основі, проходить інформування учасників освітнього процесу та працівників (олайн зустрічі, хвилинки спілкування) про межі поширення, наслідки, способи та методи захисту, а також дії у зоні можливої надзвичайної ситуації. Також адміністраторами групи ФБ розповсюджується корисні поради від UNICEF Ukraine «Важливо, як ніколи», «Дітям про вибухонебезпечні предмети»; ДСНС України «Мінна безпека. Що потрібно знати та виконувати».

          Підсумовуючи вищесказане слід зазначити, що всі вихованці школи протягом року були задіяні в навчально-виховному процесі.

 Виховна робота в 2021/2022  навчальному році була спрямована на створення сприятливих умов для всебічного розвитку дітей на кожному з вікових етапів, їх адаптації в соціумі, формування демократичного світогляду, ціннісних орієнтирів, засвоєння морально - етичних норм, сприйняття власної індивідуальності, впевненості в собі, на усвідомленому виборі здорового способу життя, на осмислення самовизначення у виборі професії, на пропаганду духовних надбань українського народу, на виховання любові до рідної землі, мови, на формування правової культури, негативного ставлення до протиправних діянь, розвиток учнівського самоврядування, співпрацю з батьками.

Мережа класів та контингент учнів

Педагогічним колективом закладу освіти проведено певну роботу щодо збереження і розвитку шкільної мережі.

На початку 2021/2022 навчального року у школі було відкрито 16 клас, із них 1-4-х - 6 класів, 5-9-х – 8 класів, 10-11-х – 2 класи. Мова навчання – українська. Профіль навчання в старшій школі – універсальний.

Станом на 05.09.2021 кількість учнів становила 345 здобувачів освіти. Середня наповнюваність учнів у класах складала – 21,5 осіб.

Упродовж року із школи вибуло 5 учнів у зв’язку зі зміною місця проживання, прибуло 2 учні. Кількість учнів на кінець навчального року - 342 осіб

Робота з кадрами

Упродовж року навчальний заклад в основному був забезпечений кадрами.

У 2021/2022  навчальному році у школі працювало 27 педагогічних працівників, у тому числі 1 директор, 1 заступник з навчально-виховної роботи,  1 заступник з виховної роботи, 1 педагог-організатор,  2 асистенти вчителя.

Якісний склад вчителів-предметників має наступний розподіл за кваліфікаційними категоріями:

1

Вища категорія

13

48,1%

2

І категорія

2

7,4%

3

ІІ категорія

2

7,4%

4

Спеціаліст

5

18,5

б/к

5

18,5

5

«Учитель-методист»

7

19

6

«Старший учитель»

5

18,5

7

«Відмінник освіти»

1

3,7

Упровадження мовного законодавства

У 2021/2022 навчальному році в закладі освіти реалізовувалися практичні заходи щодо впровадження мовного законодавства, закріплення статусу української мови як державної.  Відповідно до вимог статті 10 Конституції України у школі систематично проводилася робота щодо забезпечення державної політики всіх рівнів та дотримання чинного законодавства.  Освітній процес здійснювався державною мовою.

Основними найважливішими напрямки діяльності педагогічного колективу закладу освіти були:

  • створення національної системи виховання та освіти, орієнтованої на духовно вільну, творчу, гармонійно розвинену особистість національно свідомих громадян;
  • забезпечення умов для постійного перебування школярів під впливом духовної культури українського  народу з метою розкриття та розвитку їх природних здібностей;
  • залучення дітей раннього віку до культури та історії свого народу;
  • створення умов для перебування учнів під безпосереднім формуючим впливом україномовного середовища;
  • здійснення естетичного та емоційного розвитку дітей засобами народного мистецтва та різноманітних видів усної народної творчості.
  • школа працює за  навчальним планом з українською мовою навчання  з вивченням російської мови;                           
  • при складанні навчального плану в поточному навчальному році були використані додаткові години з варіативної складової на вивчення: української мови 10-11 класах.
  • державною мовою викладаються всі навчальні дисципліни інваріантної та варіативної складової  навчального плану закладу освіти (окрім російської мови);
  • учнів, що не вивчають українську мову, в школі немає;
  • всі члени педагогічного колективу школи володіють державною мовою на належному рівні  та постійно працюють над підвищенням культури українського мовлення, через систему самоосвітньої роботи;
  • діловодство та ведення шкільної документації, взаємовідносини з державними, громадськими організаціями ведеться виключно державною мовою;
  • державною мовою проводяться засідання педагогічної ради, виробничі наради, збори колективу, семінари, педагогічні читання;
  • тексти оголошень і повідомлень, плакатів, афіш, реклами виконуються українською мовою;
  • інтер’єр та оформлення шкільного приміщення, навчальних кабінетів здійснюється державною мовою;
  • у всіх класних кімнатах представлено національну символіку, український колорит;
  • в шкільній бібліотеці оформлені тематичні полички та папки: “Українська національна символіка”, “Мова – душа народу» ;
  • постійно діють виставки до Дня народження українських письменників та поетів;
  • з метою національної-патріотичного виховання, усвідомлення своєї етнічної спільноти, утвердження національної гідності, виховання любові до рідної землі, свого народу, проводяться різноманітні виховні заходи: конкурси ораторського мистецтва, українські ігри та козацькі забави тощо.

Таким чином, в школі проводилась спланована системна робота щодо впровадження мовного законодавства. В наступному навчальному році слід продовжити розпочату роботу і звернути особливу вагу на раціональність розподілу годин української мови у варіативній складовій  навчального плану.

Впровадження ІКТ

Відповідно до Закону України “Про Національну програму інформатизації”, Указів Президента України “Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні”, “Про першочергові завдання щодо впровадження новітніх інформаційних технологій”, “Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти”,  Концепції розвитку дистанційної освіти в Україні (2015), керуючись Законом України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», враховуючи листи Міністерства освіти і науки України від 06.03.2022 № 1/3371-22 «Про організацію освітнього процесу», пріоритетними напрямками діяльності школи у 2021/2022 навчальному році щодо впровадження ІКТ були:

  • впровадження інформаційних та комунікаційних технологій у освітній процес;

використання освітніх платформ «Googl classroom», «ClassDojo»,

 «Всеосвіта», «На урок», месенджерів «Viber», «Telegram» під час організації дистанційного навчання в умовах карантинних обмежень під час поширення корона вірусної інфекції;

  • формування інформаційної культури учнів та педагогічних працівників, забезпечення їх інформаційних потреб;
  • удосконалення інформаційно-методичного забезпечення освітнього процесу;
  • оптимізація освітнього менеджмента на основі використання сучасних інформаційних технології   в управлінській діяльності.

Головна мета школи в питанні впровадження сучасних інформаційних технологій- надання нового підходу до інформатизації системи освіти,  що передбачає виконання наступних складових:

  • створення умов для оволодіння учнями та вчителями сучасними інформаційними і комунікаційними  технологіями;
  • підвищення якості навчання завдяки використанню інформаційних ресурсів Internet;
  • інтенсифікація освітнього процесу й активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів;
  • створення умов для широкого впровадження нових інформаційних технологій в освітній  процес (особливо під час карантинних обмежень);
  • підвищення ефективності управління  закладом загальної  освіти;
  • створення умов для активації школи у електронному ресурсі «ІСУО» та «ЄДЕБО».

Упродовж 2021/2022 навчального року здійснено наступні заходи щодо інформатизації  та комп’ютеризації школи:

  • продовжено роботу щодо створення і постійного оновлення веб-сайту школи та персональних сайтів учителів школи;
  • встановлено і використовувалося ліцензійне програмне забезпечення для вивчення курсу інформатики;
  • використовувалися в освітньому процесі програмно-педагогічні електронні засоби   з історії, географії, математики, фізики, природознавства;
  • вводиться в практику роботи проведення відкритих уроків та позакласних заходів вчителів-предметників із використанням комп’ютерних технологій;
  • придбано 2 ноутбуки для використання у своїй роботі вчителями 1 класів; 7 ноутбуків для використання у своїй роботі вчителями-предметниками;
  • придбано 2 телевізори;
  • отриманий раніше від спонсорів мультимедійний проектор використовується  для забезпечення більш високої якості проведення уроків, позакласних заходів, педагогічних рад, нарад, семінарів, конференцій тощо.

Таким чином, в школі проводилась системна робота з впровадження ІКТ. Але серед значних недоліків слід назвати: володіння ІКТ повною мірою не всіма педагогічними працівниками.

Тому у 2022/2023 навчальному році слід продовжити:

  • навчання педагогічних працівників щодо оволодіння ІКТ, особливо інструментами дистанційного навчання;
  • забезпечення більш широким колом електронних навчальних посібників для використання у освітньому процесі;
  • привести матеріальну базу та навчально-методичне забезпечення кабінету інформатики  у відповідність до нормативів, вимог та державних стандартів;
  • забезпечення ефективної роботи учасників освітнього процесу у електронних ресурсах «ІСОУ», «ЄДЕБО» та «КУРС. ШКОЛА».

Інклюзивне навчання

  Індивідуальна форма здобуття освіти та інклюзивне навчання у ліцеї здійснюється відповідно до нормативно-правових актів, зокрема, Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», Положення про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти.

З метою реалізації державної політики щодо забезпечення права дітей, які потребують корекції фізичного розвитку, на здобуття якісної освіти, інтеграції їх у суспільство шляхом запровадження інклюзивного навчання у 2021-2022 навчальному році інклюзивним навчанням було охоплено 3  учнів школи: Пономарьов Д. - 2клас,  Цап В.- 3-Б клас, Бойко В. – 4 клас.

Для якісної організації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами адміністрація закладу керувалася Постановою Кабінету Міністрів від 15 серпня 2011р. № 872 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах»,  Постановою Кабінету Міністрів України № 588 від 09.08.2017 року «Про внесення змін до порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах», Постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 року № 129 «Деякі питання використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами у 2019 році», наказу МОН України від 08.06.2018 р. № 609 «Про затвердження Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти», листом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 26.08.2012 року № 1/9-529 «Про організацію психологічного і соціального супроводу в умовах інклюзивного навчання», наказом МОН від 17.04.2019 р. № 423 «Про затвердження Типового переліку спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних та спеціальних класах закладів загальної середньої освіти», листом МОН України від 30.08.2021 № 1∕9-436 «Методичні рекомендації щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти в 2021-2022 н.р.»

          На виконання вищевказаних наказів у навчальному закладі було видано відповідні накази:

  •   «Про організацію інклюзивного навчання у 2021-2022 н.р.» (від 31.08.2021 року № 44):
  • «Про затвердження положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі» (від 25.01.2021 року № 09);
  • накази про введення посади  асистента вчителя у класі з інклюзивним навчанням (від 01.09.2021 року № 60);

    Реалізацію завдань інклюзивного навчання у закладі забезпечували педагоги :

ПІБ

Посада

Категорія, звання

Освіта

Спеціальність за освітою

1.

Литовченко

Ірина

Віталіївна

Вчитель початкових класів

Спеціаліст вищої категорії

Вища

Вчитель початкових класів

2.

Тютюнник

Анастасія

Олександрівна

Вчитель початкових класів

Спеціаліст

вища

Вчитель англійської мови мови

3.

Белехова

Уляна

Валеріївна

Вчитель початкових класів

Спеціаліст ІІ категорії

вища

Вчитель початкових класів

4.

Рутина

Олена

Сергіївна

Асистент вчителя

Спеціаліст

вища

Вчитель початкових класів

5.

Бойко

Наталія

Пилипівна

Асистент вчителя

Спеціаліст

вища

Вчитель початкових класів

6.

Удовицька

Єлизавета

Вікторівна

Асистент вчителя

Б\К

бакалавр

Практичний психолог. Вчитель початкових класів

7.

Коломійчук

Мирослава

Іванівна

Вчитель англійської мови мови

Спеціаліст вищої категорії

вища

Вчитель англійської мови мови

8.

Макаренко

Юлія

Миколаївна

Вчитель

музичного

мистецтва

спеціаліст

вища

Вчитель

музичного

мистецтва

9.

Головчик

Олена

Павлівна

Вчитель

російської

мови

Спеціаліст вищої категорії

вища

Вчитель початкових класів

Роботу інклюзивних класів у 2021-2022 навчальному році  було організовано дітям з особливими освітніми потребами з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності. Один учень протягом навчального року вибув із закладу.

Освітня діяльність у класах з інклюзивним навчанням у 2021-2022 н.р. була спрямована на реалізацію завдань:

- вироблення в учнів з особливими освітніми потребами соціальних навичок та вдосконалення соціальної взаємодії вдома та в школі (удосконалення навичок спілкування, вміння співпрацювати);

-  здобуття дітьми з особливими освітніми потребами відповідного рівня освіти у середовищі однолітків згідно з Державним стандартом загальної середньої освіти;

- розвиток концентрації та обсягу уваги, розвиток довільної уваги учнів;

-  розвиток пізнавальних процесів за допомогою активного включення дітей з особливими освітніми потребами до освітнього  процесу та проведення корекційно-розвиткових занять;

- формування навичок дисциплінованості, організованості, вольової регуляції, уміння діяти за зразком;

- створення емоційно – комфортної атмосфери в шкільному колективі;

- забезпечення  диференційованого  психолого – педагогічного супроводу;

- надання консультативної допомоги сім’ям, які виховують  дітей з особливими освітніми потребами, залучення батьків до розробки  індивідуальних програм навчання;

- формування навичок взаємодії  дітей з особливими потребами з іншими учнями у  класних колективах.

- забезпечення засобами корекції психофізичного розвитку, спеціальне обладнання, відповідний дидактичний матеріал, особливі наочні засоби .

       У освітньому закладі наявні  документи, які є підставою для організації інклюзивної форми навчання.

      Навчання в класах, де організоване інклюзивне навчання, здійснюється за робочими навчальними планами,  які складені на основі Типових навчальних планів, затверджених Міністерством освіти і науки України. На основі робочих планів розроблено та затверджено для кожного учня з особливими освітніми потребами індивідуальний робочий навчальний план з урахуванням висновку ІРЦ.

Індивідуальний навчальний план визначає перелік навчальних предметів, кількість годин, що відводяться на вивчення кожного предмета та тижневу кількість годин.

Для проведення корекційно-розвиткових занять в індивідуальних планах учнів передбачається  до 4 годин на тиждень.

Індивідуальні плани розроблялися класними керівниками за участю батьків дитини та затверджувалися директором школи.

    Індивідуальні навчальні програми дітей з особливими освітніми потребами у класах з інклюзивним навчанням розроблялися на основі Типових навчальних програм школи  з відповідною їх адаптацією чи модифікацією.

Розклад уроків у класах з інклюзивним навчанням складається відповідно до робочого плану навчального закладу з урахуванням індивідуальних особливостей учнів та гігієнічних вимог.

В процесі підготовки до уроку в загальноосвітньому інтегрованому класі вчителі складають план-конспект уроку, в якому інтегрують навчальний матеріал загальноосвітніх та індивідуальних  програм так, щоб на одному уроці діти з різним станом психофізичного і інтелектуального розвитку вивчали близьку за змістом тему, але на тому рівні засвоєння, який доступний для кожного учня.

      Оцінювання навчальних досягнень учнів з особливими освітніми потребами здійснюється за критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти. Система оцінювання навчальних досягнень учнів є стимулюючою. З метою оцінювання індивідуальних досягнень учнів педагоги школи використовують метод оцінювання портфоліо.

          У школі створено команду психолого-педагогічного супроводу для дітей з особливими освітніми потребами. Команда разом з батьками учнів, згідно висновку ІРЦ розробляє на рік індивідуальну програму розвитку. Двічі на рік (за потребою частіше) вони переглядаються з метою коригування.

Індивідуальні програми розвитку затверджені директором  та підписані батьками учнів.

Корекційно-розвиткова робота проводиться як корекційно-розвиткові заняття за напрямами відповідно до індивідуальних особливостей учня.

    Заняття проводяться вчителем-логопедом, практичним психологом, вчителем- логопедом.

 Асистенти вчителя працюють в тісному контакті з вчителями, батьками, постійно ведуть спостереження за змінами у  розвитку дитини, надають допомогу учням з особливими освітніми потребами, чітко дотримуючись вимог посадової інструкції асистента вчителя, затвердженої керівником закладу. Вони допомагають в організації навчально-виховного процесу у класах з інклюзивним навчанням, сприяють розвитку дітей, поліпшенню їх психоемоційного стану, співпрацюють з батьками.

Найбільшим успіхом учнів є те, що вони не помічають своєї відмінності між однолітками, вільно з ними спілкуються, беруть участь у шкільному житті свого класу.

Рівень результативності навчальних досягнень учнів інклюзивної форми навчання у 2021 -2022 н.р.  достатній.  

           Учні з особливими освітніми потребами є активними учасниками позакласної роботи, яка проводиться з урахуванням психофізичних можливостей дитини і спрямована на всебічний розвиток особистості.

 Значну підтримку у навчанні учнів з особливими освітніми потребами було здійснено за кошти, передбачені «Порядком та умовами надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами». За рахунок цих коштів придбано засоби  психофізичної корекції :

- дидактичні ігри для розвитку дрібної моторики;

- дидактичні ігри для розвитку уваги;

- конструктори;

- інтерактивний стіл для малювання піском;

- дидактичні тематичні картки, таблиці.

Таким чином, урахування та реалізація нормативно-правового, науково-методичного забезпечення змісту освітнього  процесу, використання сучасних підходів до навчання дітей зазначеної категорії, що включають цілеспрямовану діяльність педагогів та батьків учнів, співпрацю з командою фахівців, забезпечують ефективність навчання дітей і створюють підґрунтя для успішного навчально-корекційного результату.

             Батьки учнів  активно співпрацюють з педагогами, завдяки чому задоволені отриманими результатами:  їх діти стають менш ізольованими від навколишнього світу, вчаться співпрацювати,  на достатньому та середньому рівні засвоюють навчальний матеріал, стають більш відкритими для спілкування.

На індивідуальній формі навчання (сімейна(домашня) навчається один учень 9-А класу Лазуткін Д. 

    Вчителями-предметниками підготовлені підсумкові контрольні завдання для визначення рівня навченості учня. Вчителями, які викладають у 9-А класі проведено семестрове оцінювання та річне. Результати оцінювання внесені до класного журналу.

Класний керівник, Коломійчук М.І., співпрацювала з опікунами учня, який навчався за індивідуальною формою з метою забезпечення нормальних умов навчання. Скарг з боку батьків не поступало.

Питання щодо організації інклюзивного та індивідуального навчання в 2021-2022 навчальному році розглядалося  на педагогічній раді, на  нарадах  при директорові.

Управлінська та організаційна діяльність

        Протягом 2021/2022  навчального року адміністрацією школи опрацьовувались, вивчались та аналізувались питання з управлінської, організаційної, освітньої діяльності, а саме:

  • управлінська діяльність адміністрації  школи та здійснення внутрішкільного контролю;
  • організація освітнього процесу, рівень знань, умінь та навичок учнів, стан викладання предметів навчального плану;
  • організація системи методичної роботи та навчально-методичне забезпечення педагогічного процесу;
  • стан роботи школи щодо реалізації  концепції національного  виховання;
  • організація роботи  з охорони праці та попередження дитячого травматизму;
  • охорона дитинства та робота з дітьми пільгового контингенту;
  • кадрове забезпечення діяльності закладу освіти: атестація та проходження педагогічними працівниками курсів підвищення кваліфікації;
  • організація роботи закладів освіти під час карантинних обмежень.

Робота з направлення діяльності закладу в межі нормативно – правового поля була ключовою   протягом року, а саме:

  • розроблено функціональні обов’язки директора, заступників директора, педагогічних працівників, класних керівників,  обслуговуючого персоналу;
  • розроблено та прийнято Правила внутрішнього трудового розпорядку закладу;
  • розроблені та затверджені функціональні обов’язки працівників закладу з питань охорони праці;
  • завершено створення номенклатури справ закладу освіти;
  • колективний договір між адміністрацією школи та профспілковим комітетом відповідає сучасним нормативно-законодавчим документам.

Цілеспрямовано проводилась робота щодо підвищення культури управління навчальним закладом,   а саме:

  • зміцнення виробничої дисципліни;
  •  розвитку інформаційного забезпечення всіх учасників освітнього  процесу.

             Таким чином, у 2021/2022 навчальному році велась системна планова робота з даного питання. Але серед недоліків слід назвати труднощі, а саме: в забезпеченні 100%-го володіння педагогічними кадрами ІКТ та недостатню забезпеченість школи комп’ютерами. У наступному році слід направити зусилля на залучення як бюджетних так і  позабюджетних коштів на придбання комп’ютерної техніки, що значно підвищить рівень і якість управлінської та організаційної діяльності.

Охорона праці

  Робота педагогічного колективу школи з охорони праці організована згідно із Законом України «Про охорону праці» та Положенням про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти (26.12.2017  № 1669).

Стан роботи з охорони праці, виробничої санітарії під час освітнього процесу в школі знаходиться під щоденним контролем адміністрації школи.

Стан роботи з охорони праці, виробничої санітарії під час навчально-виховного процесу в школі знаходиться під щоденним контролем адміністрації школи.

На початок 2021/2022 навчального року були оформлені всі необхідні акти-дозволи на проведення навчальних занять у кабінетах і шкільних приміщеннях підвищеної небезпеки, дозвіл  на експлуатацію харчоблоку, акт санітарно-технічного стану школи.

На засіданні педагогічної ради (протокол № 01 від 31.08.2021 року) затверджено річний план роботи школи на навчальний рік, де передбачено розділ «Заходи з охорони праці». Посадові обов’язки працівників, інструкції з техніки безпеки з блоком питань з охорони праці й безпеки життєдіяльності є в наявності. Інструкції складено згідно з Положенням про розробку інструкцій з охорони праці.

У наказі по школі від 01.09.2021 року № 35/г «Про організацію роботи з охорони праці, пожежної безпеки та безпеки життєдіяльності у 2021/2022 навчальному році», від 09.09.2021 року № 36/г «Про призначення відповідальних осіб з безпеки життєдіяльності в закладі у 2021/2022 навчальному році» передбачено відповідальних за організацію роботи з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності під час освітнього процесу та в позаурочний час, попередження дитячого травматизму, відповідальних за електрогосподарство й пожежну безпеку в школі тощо.

У школі є необхідні журнали реєстрації всіх видів інструктажів із питань охорони праці працівників і учнів школи. Відпрацьована програма вступного інструктажу з охорони праці для працівників  школи.

Організація роботи з охорони праці контролюється директором школи. Вона включає: постійний контроль за навчанням з охорони праці; перевірку знань педагогів відповідно до інструкції та листа МОН України «Про вивчення правил охорони праці працівниками освіти»; контроль за організацією й періодичним проведенням занять з охорони праці з усіма категоріями працівників школи та учнями; систематичний контроль за проведенням різного роду інструктажів; контроль за розробкою й правильним оформленням інструкцій із техніки безпеки; організацію роботи комісії для оформлення актів-дозволів на використання спортивних залів, майданчиків, майстерень і контроль за її діяльністю; контроль за виконанням наказів відповідно до Закону України «Про охорону праці». У школі створена й постійно діє комісія з питань охорони праці та з трудових спорів. Така система контролю адміністрації школи у співпраці з профспілковим комітетом дає можливість цілеспрямовано вирішувати питання безпеки й життєдіяльності колективу.

Відповідно до Законів України «Про охорону праці» та «Про колективні договори й угоди» між дирекцією школи й профспілковим комітетом підписаний Колективний договір, зареєстрований 27 червня 2022 року № 232/01-16, у якому визначені обов’язки сторін щодо організації безпечних і нешкідливих умов праці, а також умови реалізації працівниками школи своїх прав і соціальних гарантій на охорону праці.

До уваги було взято: пропозиції працівників, аналіз стану робочих місць, стан виробничого травматизму, професійних захворювань. Крім того, було розроблено актуальні заходи щодо поліпшення безпеки умов праці на робочих місцях.

Питання охорони праці обговорювалися на засіданні педради, нарадах при директорові.

Для зниження впливу шкідливих факторів на життя та здоров’я працівників, учнів школи в кабінетах фізики, інформатики, хімії, майстернях, спортзалі передбачено проведення інструктажів – вступного та перед початком лабораторних і практичних робіт. У цих кабінетах на видному місці є інструкції та пам’ятки з техніки безпеки й охорони праці. Закуплені вогнегасники і розташовані в доступних місцях по школі.

Питання безпеки життєдіяльності учнів під час канікул постійно обговорювалися на батьківських зборах, виробничих нарадах

Формування навичок безпечної поведінки, збереження та зміцнення здоров’я учнів – це основний напрям роботи школи. З цією метою в школі з 1-го по 11-ті класи вивчаються Правила дорожнього руху, проводяться місячники безпеки руху. Успішним є поєднання роботи з охорони життя й здоров’я з проведенням занять із цивільної оборони та надзвичайних ситуацій, відпрацюванням елементів евакуації учнів зі школи.

Постійно здійснюється контроль за роботою системи забезпечення нормального функціонування будівлі школи. Закуповуються необхідні миючи засоби для дотримання належного санітарно-гігієнічного стану школи.

Але поряд з тим простежуються і недоліки у роботі з даного питання, а саме:

  • не в повній мірі виконуються ті норми, що потребують постійного фінансування (забезпечення працівників спецодягом та ЗІЗ).

У наступному 2022/2023 навчальному році слід направити зусилля педагогічного колективу та адміністрації школи на усунення зазначених недоліків.

Як підсумок, складнощі, що супроводжували освітній процес в ліцеї, не завадили хоча і з меншим темпом зростати, розвивати напрацьовані ідеї, втілювати нові. Ми вчимося використовувати кризові моменти, щоб відкривати нові можливості, осучаснювати методичну роботу, створювати нові організаційні ланцюжки. Ми свято вірим в ЗСУ, наші сім’ї працюють на перемогу країни, наш освітній простір потужно розвивається, незважаючи на труднощі, і це дозволяє з надією дивитись в майбутнє в тому числі і на майбутнє ліцею. 


    Бажаю усім щастя, здоров’я, тепла, натхнення, творчої праці. Хай кожен день приносить Вам і Вашим близьким тільки хороші новини. Хай панує мир, злагода та добробут у Ваших оселях.     

ЗВІТ

директора Комунального закладу

«Криничанська середня загальноосвітня школа

І-ІІІ ступенів № 2»

Криничанської селищної ради

Дніпропетровської області

Сербін Тетяни Вікторівни

за 2020-2021 навчальний рік

Робота КЗ «Криничанська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2»Криничанської селищної ради Дніпропетровської області у 2020/2021 навчальному році була спрямована на реалізацію положень Конституції України, на виконання Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», Указу Президента України від 09 липня 2013 року № 344/2013 «Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року», постанови Кабінету Міністрів від 27 серпня  2010 року № 776 «Про внесення змін до Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року №24», постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 року №462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти», постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти», постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 87 «Про затвердження Державного стандарту  початкової   освіти», постанови Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 р. № 588 «Про внесення змін до Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах», наказу Міністерства освіти і науки України від 14.07.2015 № 762, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.07.2015 за № 904/27369 «Порядок переведення учнів (вихованців) загальноосвітнього навчального закладу до наступного класу», листа Міністерства освіти і науки України від 23.03.2020 № 1/9-173 «Щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину».

У 2020/2021 навчальному році педагогічний колектив школи працював над реалізацією обласного науково-методичного проекту « Педагогічні стратегії розвитку само ефективної особистості в освітньому просторі Нової української школи» ( І етап) та  методичної проблеми: «Формування інноваційного освітнього середовища на основі педагогіки партнерства в умовах реалізації компетентнісного підходу та принципу дитиноцентризма» та виховної проблеми: «Формування патріота і громадянина, національно свідомої, цілісної, гармонійно розвинутої особистості, здатної до адаптації в суспільстві».

Мережа класів та контингент учнів

Педагогічним колективом закладу освіти проведено певну роботу щодо збереження і розвитку шкільної мережі.

На початку 2020/2021 навчального року у школі було відкрито 15 клас, із них 1-4-х - 6 класів, 5-9-х – 7 класів, 10-11-х – 2 класи. Мова навчання – українська. Профіль навчання в старшій школі – універсальний.

Станом на 05.09.2020 кількість учнів становила 338 здобувачів освіти. Середня наповнюваність учнів у класах складала – 22,5 осіб.

Упродовж року із школи вибуло 7 учнів у зв’язку зі зміною місця проживання, прибуло 9 учнів. Кількість учнів на кінець навчального року - 340 осіб

Робота з кадрами

Упродовж року навчальний заклад в основному був забезпечений кадрами.

У 2020/2021  навчальному році у школі працювало 26 педагогічних працівників, у тому числі 1 директор, 1 заступник з навчально-виховної роботи,  1 заступник з виховної роботи,  1 педагог-організатор,  2 асистенти вчителя, 1 учитель – сумісник.

22 (85%) вчителів мають повну вищу освіту на рівні спеціаліста, ) 4 (15%) кваліфікаційний рівень – бакалавр.

Якісний склад вчителів-предметників має наступний розподіл за кваліфікаційними категоріями:

1

Вища категорія

16

62%

2

І категорія

2

8%

3

ІІ категорія

3

11%

4

Спеціаліст

1

4%

б/к

4

15%

5

«Учитель-методист»

7

30%

6

«Старший учитель»

6

23%

7

«Відмінник освіти»

2

8%

Упровадження мовного законодавства

У 2020/2021 навчальному році в закладі освіти реалізовувалися практичні заходи щодо впровадження мовного законодавства, закріплення статусу української мови як державної.  Відповідно до вимог статті 10 Конституції України у школі систематично проводилася робота щодо забезпечення державної політики всіх рівнів та дотримання чинного законодавства.  Освітній процес здійснювався державною мовою.

Основними найважливішими напрямки діяльності педагогічного колективу закладу освіти були:

  • створення національної системи виховання та освіти, орієнтованої на духовно вільну, творчу, гармонійно розвинену особистість національно свідомих громадян;
  • забезпечення умов для постійного перебування школярів під впливом духовної культури українського  народу з метою розкриття та розвитку їх природних здібностей;
  • залучення дітей раннього віку до культури та історії свого народу;
  • створення умов для перебування учнів під безпосереднім формуючим впливом україномовного середовища;
  • здійснення естетичного та емоційного розвитку дітей засобами народного мистецтва та різноманітних видів усної народної творчості.
  • школа працює за  навчальним планом з українською мовою навчання  з вивченням російської мови;                           
  • при складанні навчального плану в поточному навчальному році були використані додаткові години з варіативної складової на вивчення: української мови 10-11 класах.
  • державною мовою викладаються всі навчальні дисципліни інваріантної та варіативної складової  навчального плану закладу освіти (окрім російської мови);
  • учнів, що не вивчають українську мову, в школі немає;
  • всі члени педагогічного колективу школи володіють державною мовою на належному рівні  та постійно працюють над підвищенням культури українського мовлення, через систему самоосвітньої роботи;
  • діловодство та ведення шкільної документації, взаємовідносини з державними, громадськими організаціями ведеться виключно державною мовою;
  • державною мовою проводяться засідання педагогічної ради, виробничі наради, збори колективу, семінари, педагогічні читання;
  • тексти оголошень і повідомлень, плакатів, афіш, реклами виконуються українською мовою;
  • інтер’єр та оформлення шкільного приміщення, навчальних кабінетів здійснюється державною мовою;
  • у всіх класних кімнатах представлено національну символіку, український колорит;
  • в шкільній бібліотеці оформлені тематичні полички та папки: “Українська національна символіка”, “Мова – душа народу» ;
  • постійно діють виставки до Дня народження українських письменників та поетів;
  • з метою національної-патріотичного виховання, усвідомлення своєї етнічної спільноти, утвердження національної гідності, виховання любові до рідної землі, свого народу, проводяться різноманітні виховні заходи: конкурси ораторського мистецтва, українські ігри та козацькі забави тощо.

Таким чином, в школі проводилась спланована системна робота щодо впровадження мовного законодавства. В наступному навчальному році слід продовжити розпочату роботу і звернути особливу вагу на раціональність розподілу годин української мови у варіативній складовій  навчального плану.

Впровадження ІКТ

Відповідно до Закону України “Про Національну програму інформатизації”, Указів Президента України “Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні”, “Про першочергові завдання щодо впровадження новітніх інформаційних технологій”, “Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти”,  Концепції розвитку дистанційної освіти в Україні (2015), від 23.03.2020 № 1/9-173 «Щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину», пріоритетними напрямками діяльності школи у 2020/2021 навчальному році щодо впровадження ІКТ були:

  • впровадження інформаційних та комунікаційних технологій у освітній процес;
  • використання освітніх платформ «Googl classroom», «Всеосвіта», «На урок», месенджерів "Viber», «Telegram» під час організації дистанційного навчання в умовах карантинних обмежень під час поширення корона вірусної інфекції;
  • формування інформаційної культури учнів та педагогічних працівників, забезпечення їх інформаційних потреб;
  • удосконалення інформаційно-методичного забезпечення освітнього процесу;
  • оптимізація освітнього менеджмента на основі використання сучасних інформаційних технології   в управлінській діяльності.

Головна мета школи в питанні впровадження сучасних інформаційних технологій- надання нового підходу до інформатизації системи освіти,  що передбачає виконання наступних складових:

  • створення умов для оволодіння учнями та вчителями сучасними інформаційними                                       і комунікаційними  технологіями;
  • підвищення якості навчання завдяки використанню інформаційних ресурсів Internet;
  • інтенсифікація освітнього процесу й активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів;
  • створення умов для широкого впровадження нових інформаційних технологій в освітній  процес (особливо під час карантинних обмежень);
  • підвищення ефективності управління  закладом загальної  освіти;
  • створення умов для активації школи у електронному ресурсі «ІСУО» та «ЄДЕБО».

Упродовж 2020/2021 навчального року здійснено наступні заходи щодо інформатизації  та комп’ютеризації школи:

  • продовжено роботу щодо створення і постійного оновлення веб-сайту школи та персональних сайтів учителів школи;
  • встановлено і використовувалося ліцензійне програмне забезпечення для вивчення курсу інформатики;
  • використовувалися в освітньому процесі програмно-педагогічні електронні засоби   з історії, географії, математики, фізики, природознавства;
  • вводиться в практику роботи проведення відкритих уроків та позакласних заходів вчителів-предметників із використанням комп’ютерних технологій;
  • встановлено персональні комп’ютери 1-3 класи;
  • придбано 6 комп’ютерів для використання у своїй роботі вчителями – предметниками;
  • отриманий раніше від спонсорів мультимедійний проектор використовується  для забезпечення більш високої якості проведення уроків, позакласних заходів, педагогічних рад, нарад, семінарів, конференцій тощо.

Таким чином, в школі проводилась системна робота з впровадження ІКТ. Але серед значних недоліків слід назвати: володіння ІКТ повною мірою не всіма педагогічними працівниками.

Тому у 2021/2022 навчальному році слід продовжити:

  • навчання педагогічних працівників щодо оволодіння ІКТ, особливо інструментами дистанційного навчання;
  • забезпечення більш широким колом електронних навчальних посібників для використання у освітньому процесі;
  • привести матеріальну базу та навчально-методичне забезпечення кабінету інформатики  у відповідність до нормативів, вимог та державних стандартів;

  • забезпечення ефективної роботи учасників освітнього процесу у електронних ресурсах «ІСОУ», «ЄДЕБО» та «КУРС. ШКОЛА».

Реалізація освітньої програми та  навчального плану

 за 2020/2021 навчальний рік

У 2020/2021 навчальному році освітній процес закладу освіти був організований відповідно до затверджених в установленому порядку освітньої програми, навчального плану і річного плану роботи школи.

Відповідно до річного плану в грудні 2020 року та в травні 2021 року адміністрацією школи було здійснено аналіз виконання робочих навчальних планів і програм з навчальних предметів, під час яких враховувались  особливості закінчення 2020/2021 навчального року та результати різних видів контролю (фронтального, класно-узагальнюючого, тематичного),  а також характеру контролю (попереднього, поточного,перспективного).

           Навчальний план школи на 2020/2021 навчальний рік складено:

  • для 1-2-х класів - за Типовими навчальними планами початкової школи, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки за Концепцією Нової української школи  від 18.10.2019 №1272;
  • для 3-го - за Типовими навчальними планами початкової школи, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки за Концепцією Нової української школи  від 08.10.2018 №1273;
  • 4-х класів - за Типовими навчальними планами початкової школи, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки   від 20.04.2018 № 407 ;
  • для 5-9-х класів – за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів ІІ ступеня, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки від 20.04.2018 № 405;
  • для 10-11-х класів – за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів ІІІ ступеню, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 № 408;

  Навчальний план включав інваріантну складову, сформовану на державному рівні, та варіативну складову, в якій передбачено додаткові години на  вивчення предметів.

Предмети інваріантної та варіативної складової навчального плану викладалися                              за державними програмами, рекомендованими Міністерством освіти і науки України для використання   в  закладах загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році.

Під час перевірки виконання навчальних програм були проведені співбесіди з вчителями, перевірено ведення класних журналів, оформлені підсумкові звіти.

Результати перевірки показали, що виконання навчальних програм в 1-11-х класах у межах часу, відведеного навчальним планом закладу освіти на навчальний рік на вивчення предметів (кількість годин за програмою та фактична кількість використаних годин) практично співпадає, а саме:.

  • у 1-11-х класах навчальні програми з усіх предметів виконано в повному обсязі, відхилень від навчальних програм не виявлено, хоча частина навчального матеріалу викладалась дистанційно (з використанням освітніх онлайн-платформ);
  • обов’язкова кількість тематичних оцінювань з усіх навчальних предметів, що визначена чинними навчальними програмами, дотримана, тематичне оцінювання рівня навчальних досягнень учнів за формою проведення було: усним, письмовим, різнорівневим тестуванням, практичною роботою відповідно до специфіки навчальних предметів;
  • кількість обов’язкових лабораторних, практичних чи інших робіт (дослідів), передбачених чинними програмами з навчальних предметів, дотримана;
  • варіативна складова навчального плану закладу освіти на 2020/2021 навчальний рік  в 1-11-х класах виконана.

Виконання навчальних програм за 2020/2021 навчальний рік проаналізовано   та узагальнено в наказі по школі від 03.06.2021 № 35 « Про виконання Освітньої програми КЗ « Криничанська СЗШ І-ІІІ ступенів №2» 2020-2021 н.р.».

Інваріантна і варіативна складові навчального плану використані повністю.     Вчителі забезпечили виконання вимог програм щодо :

  • проведення контрольних, лабораторних, практичних, творчих робіт;
  • оцінювання результатів освітньої діяльності учнів;

У відповідності з річним планом, перевіркою адміністрації були охоплені всі навчальні предмети і всі вчителі.. Фронтально було перевірено стан викладання та рівень навчальних досягнень наступних предметів:

 Музичне мистецтво, початкові класи, математика, українська мова, предмет “Захист України”, фізична культура. Результати перевірок узагальнено в наказах з основної діяльності по школі.

Таким чином, робота з реалізації освітньої програми та навчального плану повністю завершена. У наступному навчальному році слід звернути особливу увагу на раціональність розподілу годин інваріантної і варіативної складової  навчального плану з урахуванням профільності і допрофільності навчання у школі.

Про підсумки навчальних досягнень учнів Закладу у 2020-2021 н.р.

      Використовуючи індивідуальні, групові та фронтальні форми опитування, здійснено поточне оцінювання знань здобувачів освіти з предметів інваріантної та варіативної складового робочого навчального плану.

На підставі результатів опанування здобувачів освіти матеріалу тем впродовж їх вивчення з урахуванням поточних оцінок, різних видів навчальних, контрольних, письмових робіт та навчальної активності учнів  учителями - предметниками виставлені тематичні оцінки, а на їх основі виставлено оцінки за ІІ семестр, здійснено річне оцінювання.

Урахована динаміка особистих навчальних досягнень здобувачів освіти з предметів упродовж семестру, року, важливість тем, тривалість їх вивчення, складність змісту, тощо.

 Згідно з річним планом роботи школи, з метою вивчення рівня знань, умінь і навичок учнів та стану викладання предметів адміністрацією закладу було проведено аналіз навчальних досягнень здобувачів освіти 4-11-х класів. Здобувачів освіти на кінець 2020/2021 н.р. оцінено відповідно до критеріїв оцінювання навчальних досягнень початкової школи та критеріїв оцінювання навчальних досягнень основної й старшої школи.

Учні школи закінчили 2020/2021 навчальний рік  з такими результатами:

клас

к-ть

учнів

рівень навчальних досягнень

середній

бал

успішність

%

1-3

4-6

7-9

10-12

30

0

0

23

7

8.5

70.6

24

0

14

10

0

7.3

60.7

54

0

14

33

7

7.9

65.6

5

28

0

23

5

0

7.5

62.2

18

0

10

8

0

8.4

69.6

18

0

16

2

0

6.9

57.1

7

32

2

25

5

0

6.5

54.0

14

2

10

2

0

5.9

48.9

24

0

20

4

0

6.6

55.3

9

27

0

22

5

0

6.1

51.1

161

4

126

31

0

6.8

56.9

10

12

0

10

1

1

7.1

59.5

11

20

0

13

5

2

7.3

61.0

32

0

23

6

3

7.2

60.3

всього

247

4

163

70

10

7.3

61.0

На початку 2020-2021 н.р. в школі навчалося 338 учнів. Укомплектовано 15 класів. Прибуло до школи 9 осіб, вибуло 7. Закінчили 2020-2021 н.р. 340 здобувачі освіти.

          Оцінювання результатів навчання та особистих досягнень учнів 1-3 класів має формувальний характер, здійснюється вербально. Орієнтирами для здійснення формувального оцінювання є вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей учнів початкової школи, визначені Державним стандартом початкової освіти до першого( 1-2 класи) та другого (3-4 класи) циклів навчання і очікувані результати , зазначені в освітній програмі. Облік результатів завершального ( підсумкового) оцінювання, що здійснюється з урахуванням динаміки зростання рівня навчальних досягнень учня/учениці зафіксовано у Свідоцтві досягнень.

Якісний показник рівня  знань у 2020/2021 н.р. становить 32% ( 80 учнів), минулого року  34 %( 95 учнів ). Високий рівень навчальних досягнень мають 10 учнів, що становить 4%, у минулому навчальному році  12 учнів , що становило 4,2%. Достатній рівень знань мають 70 учнів -28%,у минулому році  83 учні – 29%. Середній рівень навчальних досягнень має 163 учень, що становить 66%, у минулому році 181 учнів – 64%. Початковий рівень становить 1,6 % - це 4 учнів школи, минулого навчального року  7 учнів початкового рівня -2,5%.

4 учні навчались на сімейній формі навчання.

Проаналізувавши стан успішності учнів окремо по класах, дійшли висновку, що успішність по школі залишається стабільною протягом останніх 4-ох  років. В кожному класі є резерв учнів, які б могли досягти свого основного рівня. Так, на високому рівні можуть навчатися ще 8 учнів, які мають рівень досягнень 9 балів тільки з одного або двох предметів.На достатньому рівні — 41 учнів. На середньому —15 учнів. На жаль, є учні, які мають початковий рівень навчальних досягнень. У цьому навчальному році їх кількість зменшилася на. Це позитивні зміни.

Залишається «резерв» учнів, які мають 1-2 оцінки нижчого рівня.

Висока якість навчальних досягнень учнів з окремих предметів не підтверджується результативністю виступів на олімпіадах та конкурсах.

Фактором негативного впливу на рівень навчальних досягнень учнів залишається недостатнє володіння і практичне втілення таких важливих педагогічних компетентностей як комунікативна, компетентність самоосвіти і саморозвитку, продуктивної та творчої діяльності.

З батьками учнів, які мають оцінки початкового рівня, які протягом карантину не виходили на зв’язок з вчителем, класними керівниками були проведені індивідуальні бесіди.

 Учням, які мають оцінки початкового рівня з алгебри та геометрії  вчителем - предметником складено індивідуальні скориговані програми  з предметів для опрацювання незасвоєного матеріалу в наступному класі. 

Питання навчальних досягнень учнів розглядалися на нараді при директорові й на засіданнях ШМО, з’ясовувалися причини слабкої успішності учнів.

Аналіз успішності учнів  4-11 за 2020/2021  навчальний рік показав, що в процесі навчання є недоліки над якими треба працювати. Необхідно визначити причини зниження успішності   по класах,  намітити шляхи їх подолання.

У школі активно запроваджуються інноваційні технології. Але  більшість школярів  не справляються із завданнями  високого та достатнього рівнів, які передбачають практичне застосування  теоретичних знань: проаналізувати певні явища та задачі, порівняти та оцінити суперечливі думки в  тій чи іншій галузі, узагальнювати та логічно мислити, викладати та відстоювати власну точку зору. Отже, над цим варто працювати далі.

Індивідуальне    навчання

На виконання Закону України «Про повну загальну середню освіту», Закону України «Про освіту», наказів Міністерства освіти і науки України від 12.01.2016 №8 «Про затвердження Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2016 року за № 184/28314, № 624 від 06.06.2016 «Про внесення змін до Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 липня 2016 року за № 905/29035 та № 635 від 24.04.2017 «Про внесення змін до Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 травня 2017 року за №№ 645/30513 наказу Міністерства освіти і науки від 10.07.2019 № 955 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 12.01.2016 №8», та згідно Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах (розділ 4 п.3, на підставі заяви батьків у Закладі було  організовано навчання за сімейною формою для Мухіна Павла (2 клас), Мухіна Іллі (6клас), Мухіної Вікторії (10клас).

Інклюзивне навчання

        На виконання Закону України «Про освіту», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах» від 15.08.2011 №872 (зі змінами, внесеними Постановою КМ від 09.08.2017 № 588), листа Міністерства освіти і науки України «Про організацію інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах» від 18.05.2012 року № 1/9 – 384, «Щодо посадових обов’язків асистента вчителя» від 25.09.2012 року № 1/9-675, Постанови КМУ від 15.08.2011 № 872 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах», Постанови КМУ від 14.02.2017 № 88 «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами», Постанови КМУ від 15 листопада 2017 р. № 863 «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки  особам з особливими освітніми потребами», Наказу МОНУ від 01.02.2018 № 90, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.02.2018 за № 226/31678 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 06 грудня 2010 року № 1205», Наказу МОНУ від 08.06.2018 № 609 «Про затвердження Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти»,Наказу МОНУ від 23.04.2018 № 414, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.05.2018 за № 582/32034 «Про затвердження Типового переліку спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних та спеціальних класах закладів загальної середньої освіти», листа МОНУ від 05.02.2018 № 2.5-281 (Роз’яснення щодо тривалості уроків в інклюзивних класах і функціональних обов’язків асистента вчителя), Листа МОНУ від 08.08.2013 № 1/9-539 «Про організаційно-методичні засади забезпечення права на освіту дітям з особливими освітніми потребами», Листа МОНу від 26.06.2020 № 1/9-409 «Методичні рекомендації щодо організації інклюзивного навчання в закладах освіти у 2020/2021 навчальному році», Листа МОНу від 05.08.2020 № 1/9-498 «Методичні рекомендації щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах освіти у 2020/2021 навчальному році», витягів з протоколів засідання психолого-медико-педагогічної консультації , заяв батьків та з метою реалізації права дітей з особливими освітніми потребами на освіту за місцем проживання їх соціалізацію та інтеграцію в суспільстві у 2020/2021 навчальному році (з січня) були утворені класи з інклюзивним навчанням:

  1. клас – 25 учнів в т.ч. учень з медичним діагнозом F70.0

Пономарьов Данііл Русланович

Класний керівник -  Литовченко Ірина Віталіївна

Асистент - Мирошниченко О.С.

 3 клас – 30 учні  в т.ч. учень із затримкою психо-мовного розвитку Бойко Володимир Олександрович

Класний керівник – Белехова Уляна Валевіївна

Асистент – Удовицька Є.В.

    Для організаційно-методичного забезпечення інклюзивного навчання були розроблені «Заходи по організації інклюзивного навчання для дітей з особливими освітніми потребами», видані накази по школі: наказ наказ «Про організацію інклюзивного навчання  учня 1-го класу» від20.01.2021№ 06, наказ «Про організацію інклюзивного навчання учня 3-го класу» від 20.01.2021№ 07. наказ «Про організацію роботи  команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами у 2020/2021 навчальному році» від 20.01.2021 №08., наказ «Про затвердження Положення про команду супроводу» від 25.01.2021 №09.

     Індивідуальний навчальний план для учня 1-го класу складено з використанням  Типової освітньої програми для закладів загальної середньої освіти для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку, затвердженою наказом МОН України від 26.07.2018 № 816.

    Індивідуальний навчальний план для учня 3 класу адаптовано відповідно до можливостей учня, відповідно до Державного стандарту початкової освіти (постанова КМУ від 21.02.2018 № 87) та Типової освітньої програми для закладів загальної середньої освіти (3-4класи), розробленої під керівництвом О.Я. Савченко та затвердженою наказом МОН України від 08.10.2018 №1273.

    Розклад навчальних та корекційно-розвиткових занять для учнів з особливими освітніми потребами був затверджений директором школи, погоджений  директором КУ « Інклюзивно – ресурсний центр» та батьками учнів.

    Облік навчальних занять здійснювався в журналах державного зразка. Корекційно-розвиткові заняття   проводилися працівниками КУ « Інклюзивно – ресурсний центр» згідно навчального плану, облік занять здійснювався в окремих журналах.

   Контроль за організацією інклюзивного навчання у 1-ому та 3-ому класах, роботою вчителів-асистентів здійснювався поточно та щомісячно (проведення навчальних занять за  розкладом, облік проведення занять та якість їх оформлення, перевірка журналів інклюзивного навчання, документації асистентів вчителів), контроль індивідуальних навчальних програм з предметів із відповідною їх модифікацією, перевірка та затвердження календарного планування, методичний супровід навчання учнів з ООП, аналіз результативності навчального процесу та рівень навчальних досягнень, заступником директора з навчально-виховної роботи Головчик О.П.

   Навчання учнів здійснювалось з урахуванням особливостей освітніх потреб учнів на основі використання особистісно-орієнтованого підходу. Оцінювання навчальних досягнень дітей з особливими освітніми потребами здійснювалось згідно критеріїв оцінювання.

  

   Учні з особливими освітніми потребами залучалися  до  різноманітних виховних заходів.

Участь випускників 11-го класу у ЗНО-2021

        Упродовж 2020/2021 навчального року з випускниками 11-го класу проводилась системна планова робота з питань підготовки і участі у ЗНО-2021. 20 учнів 11-го класу навчались за профілем «Універсальний». Усі випускники  взяли участь у процедурі зовнішнього незалежного оцінювання. Вчасно пройшли реєстрацію для учасників ЗНО, отримали відповідні документи для допуску до участі у ЗНО (сертифікати учасників тестування, запрошення на ЗНО-2021.) Протягом навчального року вчителями-предметниками була організована підготовка учнів до участі у ЗНО-2021. На уроках, а під час карантину дистанційно проводилось повторення навчального матеріалу, розроблялись і впроваджувались в освітній процес різнорівневі тестові завдання для учнів. У червні проводились консультації для окремих груп учнів із української мови та літератури, математики, історії України, біології, географії, англійської мови, хімії.

          Узагальнені результати ЗНО – 2021 такі:

Навчальний предмет

Кількість осіб,
які взяли участь
у тестуванні

% учасників, які

не подолали
поріг

отримали відповідний результат

за шкалою 100-200 балів

[100;120)

[120;140)

[140;160)

[160;180)

[180;200]

Українська мова та література

20

Історія України

Математика

Англійська мова

Біологія

Географія

Хімія

Фізика

Таким чином, роботу в школі по підготовці випускників до ЗНО можна вважати такою, що відповідає сучасним вимогам. Учні 11-го класу школи складали ЗНО з української мови та літератури, математики, біології, історії України, англійської мови, географії. Найгірші результати, а саме: найбільшу розбіжність між результатами РІЧНА ДПА і ЗНО, учні показали з предметів: українська мова та математика.

Тому, у наступних роках слід звернути особливу увагу на якість підготовки випускників до ЗНО. Більш широко впроваджувати в освітній процес різнорівневі тестові технології, дотримуючись Програм підготовки учнів до ЗНО з предметів, рекомендованих Міністерством освіти і науки України. Здійснити моніторинг якості освітнього процесу з предметів, де учні показали найгірші результати. Питання результативності участі учнів у ЗНО розглянути на засіданні педагогічної ради у жовтні 2020 року

Про підсумки методичної роботи  з

педагогічними працівниками  2020/2021 н.р.

           Керуючись основними документами про організацію навчально-виховної роботи в тому числі  проведенням методичної роботи з педкадрами:  Законами України  «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Концепції Нової української школи, затвердженої рішенням колегії МОН України 27.10.2016, Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, затвердженої наказом МОН від 16.06.2015 №641; Державних стандартів початкової загальної освіти та базової і повної середньої освіти, наказ КЗ « Криничанська СЗШ  І-ІІІ ступенів № 2»  від 02.09.2020 р. № 53 «Про організацію методичної роботи з педагогічними кадрами у 2020/2021 н.р.»

        Методична робота у 2020/2021  навчальному році була спрямована на вдосконалення роботи з педагогічними кадрами, підвищення рівня методичної роботи, підвищення фахового рівня вчителів школи, їх готовності до інноваційної діяльності, з метою створення необхідних умов для всебічного розвитку учнів, збереження та зміцнення їх здоров’я та соціальної адаптації, формування в них цілісної системи соціальних та загальних компетентностей на основі особистісного підходу до потреб і можливостей учнів.

        У 2020/2021 навчальному році педагогічний  колектив школи започаткував  роботу над методичною проблемою «Використання сучасних педагогічних технологій як засіб розвитку особистості в умовах упровадження концепції Нової української школи.»

         Головними завданнями  методичної роботи є:

- вивчення, практичне осмислення та узагальнення інноваційного досвіду роботи вчителів школи;

- дослідження рівня ефективності індивідуальної, групової та колективної науково-методичної роботи з упровадженням особистісно зорієнтованих, інтерактивних технологій навчання;

- забезпечення професійного зростання наукового рівня педколективу через системне заохочення всіх членів колективу до участі в наукових і соціальних програмах, проєктах школи, публікаціях у фахових журналах.

-   ознайомлення з нормативно-правовими документами, які визначають державну політику в галузі освіти;

-   використання  на практиці сучасних інформаційних та комунікативних технологій у системі науково-методичної роботи умовах упровадження концепції Нової української школи;

-    вплив методичної роботи на результативність навчально-виховного процесу за підсумками олімпіад, конкурсів.                                                                                        

     З метою цілеспрямованої роботи та для забезпечення колективного керівництва методичною роботою було затверджено склад шкільної методичної ради, визначено та затверджено структуру та форми методичної роботи, складено план роботи над методичною темою, розглянуто, обговорено та затверджено плани роботи шкільних методичних об’єднань на 2020/2021 навчальний рік.

  Протягом  2020/2021 н.р. на засіданнях методичної ради обговорювалися такі питання:

- про організацію методичної роботи з педагогічними кадрами в 2020/2021 н.р.та затвердження плану методичної роботи;

 - про організацію роботи з обдарованими дітьми в 2020/2021 н.р.;

- про роботу педагогічного колективу над методичною проблемою «Використання сучасних педагогічних технологій як засіб розвитку особистості в умовах упровадження концепції Нової української школи.»

 - організація наставництва і стажування. Затвердження індивідуальних планів роботи з молодими вчителями;

- презентація методичних доробок вчителів, що атестуються;

- схвалення матеріалів досвіду роботи вчителів, що атестуються;

- про підсумки проведення І етапу олімпіад та підготовка до ІІ етапу Всеукраїнських олімпіад;

- про підготовку  та проведення педагогічної ради «Про якість знань і навчання учнів у І семестрі 2020/2021  н.р., організація внутрішньо шкільних моніторингів;

- організація роботи щодо створення методичних матеріалів;

- реалізація Концепції НУШ в освітньому закладі;

- про підготовку та проведення педагогічної ради «Про стан викладання музичного мистецтва у 5-7 класах. Сприяння творчому розвитку  учнів на уроках та у позаурочний час»;

- про  виконання навчальних програм у 2020/2021 н.р.;

- аналіз  результативності методичної роботи з педагогічними кадрами у 2020/2021 н.р.;

- підготовка проекту пропозицій до річного плану роботи школи, програми розвитку

      Протягом  2020/2021  н.р. було організовано роботу шкільних методичних об’єднань вчителів-предметників та класних керівників, затверджено плани їх роботи, методичні проблеми, над якими працювали шкільні методичні об’єднання,визначено керівників з числа досвідчених педагогів. Робота методичних об’єднань була спрямована на удосконалення методичної підготовки, фахової майстерності вчителя, удосконалення методики проведення уроку. Діяльність шкільних методоб'єднань були сплановані на основі плану роботи школи на рік  та Перспективного плану розвитку школи. Проведено  заплановані засідання методичних об’єднань з усіх напрямів, робота яких будувалася за окремими планами. На  запланованих  засіданнях  методичних об’єднань обговорювалися як організаційні питання (рекомендації МОНУ, обласної конференції, серпневої   онлайн-конференції, рекомендації  щодо викладання і вивчення навчальних предметів у 2020/2021 н.р., зміни  у навчальних програмах, підготовка і проведення олімпіад, предметних тижнів, проведення моніторингів, так і науково-методичні питання.

        Упродовж  2020/2021 н.р.  проведено  предметні  тижні.

         З 9 листопада по 13 листопада був проведенний Тиждень української мови та песемності, спрямований на прищеплення любові до рідного слова.

          У рамках тижня вчителем Палієнко В.М. було проведено ряд заходів:

« Мовознавчий турнір»( 6-Б, 7), інтерактивна гра « Правди чи дія? День української писемності та мови»( 9,11). 

    З метою сприяння вільному володінню мовними засобами, виробленню навичок культури мовлення  десятикласники взяли участь в акції «Антисуржик».

         «Лінгвістичне поле чудес» сприяло підвищенню інтересу до вивчення рідної мови в учнів 9-11 класів.

       Креативним онлайн - заходом став Мовний фотоквест до Дня української писемності та мови.

         Учні 10-11 класів писали ХХ Всеукраїнський радіодиктант національної єдності – 2020.

       9 листопада учні 2-11 класи взяли участь у І етапі ХХІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.

         Проведені заходи показали високий рівень володіння учнями рідною мовою, сприяли підвищенню загальної мовної культури, прищепленню любові та вихованню поваги до мови здобувачів освіти.

 

    Тиждень природничих дисциплін проходив під лозунгом « Збережемо красу землі». З 22 лютого по 26 лютого вчителі Колодка Л.А. та Олійник Г.А. з метою виховати бережливе ставлення до природи, навколишнього середовища, заохочення учнів до вивчення природничих наук, бути дбайливими господарями Землі провели змістовні та цікаві заходи.

Червону книгу своєї місцевості склали учні 5 класу.

З учнями 6-7,  класів проведено гру « Навколо світу», брейн-ринг « Наш дім – планета Земля», змагання «Хочеш пізнати світ - вивчай географію», усний журнал « Легенди і міфи про квіти», дослідження: умови проростання насіння.

 Захист презентацій « Скарбниці богині Деметри» про культурні рослини, які завезені до нас у різні часи з різних регіонів і частин світу , пройшов у 8-их класах.

 Про екологічні проблеми в Україні і світі , учні 9 класу написали у « Листі до людини від тваринного і рослинного світу».

У грі – змаганні « О, щасливчику!» про особливості країн світу, столиці, розвиток економіки та туризму дізналися учні 10 класу.

 Цікаві досліди з хімії  у « Засіданні відьомської кухні » провели учні 7 класу.

Вирощуванням кристалів солей займалися учні 8-А та 8 –Б класів.

Учні 9 класу за « Круглим столом» обговорювали « Джерела органічного забруднення території нашої громади».

« Про вітаміни знаємо все» - дізналися учні 10 класу з рольової гри.

Переглядаючи презентації та відеоролики, учні 11 класу дізналися про « Переробку побутових відходів в Україні та розвинених країнах світу»

9-10 березня , традиційно з нагоди вшанування пам’яті Великого Кобзаря відзначалися Шевченківські дні « Шевченко – це Україна. Україна – це Шевченко».

Невмирущій славі генія українського народу були присвячені тематичні години спілкування « Незабутній Тарас Шевченко» (5-11 класи; класні керівники).

  Під гаслом « Шануймо слово Кобзаря!» успішно відбулася виставка ілюстрацій до поетичних творів Кобзаря та представлено змістовні стіннівки з палітрою цікавих фактів із життя і творчості Т.Шевченка (5-11 класи).

 Учнів 9 класу об’єднала інтерактивна гра « Правда чи дія. Тарас Шевченко», а одинадцятикласників – « Правда чи фейк».

   Старшокласники взяли участь у заході ОТГ  « Уклін тобі, Кобзарю».

З 15 березня по 19 березня  проходив тиждень мистецьких дисциплін.

Гуріна І.Г. провела багато цікавих та змістовних заходів з музичного мистецтва.:

  • виставка малюнків на тему: « Казка в музиці» для учнів 1-4 класів;
  • музична казка « Коза - дереза» у постановці учнів 4-А класу;
  • концерт «Карнавал тварин» - підготували учні 2-А класу;
  • концерт «Пори року» - підготували учні 1 класу;
  • літературно-музичну композицію «Пісні на вірші Т.Шевченка» підготували учні 6-А класу;
  • фотовиставка : « Юні музиканти».

Предметний тиждень пройшов на високому рівні. Діти показали

гарні знання, вміння та зацікавленість предметом.

       З метою розширення та збагачення художньо-естетичного досвіду, розвитку творчих здібностей, мислення, творчої думки та уяви, бажання створювати прекрасне навколо себе вчителями Тимощук В.В. та Юрченко С.О. були проведено ряд заходів.

У 5-7 класах проведені тематичні уроки «Весняний подих».

8-10 класи представили виставку творчих робіт. Учні презентували свої власні роботи: картини, поробки, фото «Рідний край».

Усний журнал « Українське народне вбрання» приготували і провели учні 8-их класів. Коломоєць А. і Шаповал К., учні 10 класу, в « Музичній вітальні » виконували власні пісні.

Завершився тиждень виставкою найкращих робіт учнів.

Цікаво і змістовно провела предметний тиждень Забора Л.Ф.

Проведення тижня англійської мови дало змогу урізноманітнити форми та методи викладання навчального матеріалу.

У 7 класі було проведено урок-диспут « Вільям Шекспір – відомий драматург у світі». Учні  детально обговорили біографічні дані та літературну спадщину людини – величини у світовій літературі.

У 3класі провели урок – бесіду « Пасха та пасхальні традиції в Україні і в Англії».

У 2-А класі відбувся урок розвитку зв’язного мовлення « Мій улюбленець»

з використанням іграшок тварин. 

У 4 класах обговорили визначні місця Києва та транспортні засоби транспорту, якими можна подорожувати.    

      З метою ознайомлення з нормативними документами, Державними стандартами викладання окремих предметів, передовим педагогічним досвідом, новинками методичної літератури, періодичних видань з предметів тощо протягом навчального року проведено методично-оперативні та інструктивно-методичні наради. Кожен керівник методичного об’єднання, ретельно проаналізувавши діяльність об’єднання, перспективно  визначив пріоритети в методичній роботі на 2021/2022 н.р., зокрема посилена увага роботі з обдарованими  учнями, поширення передового педагогічного досвіду через публікації в фахових виданнях, узагальнення досвіду в професійний портфоліо  вчителя-предметника тощо.

У 2020/2021 н.р. проведено 4 засідання атестаційної комісії. Затверджено план роботи атестаційної комісії на 2020/2021 н.р., список педагогічних працівників, які підлягають атестації, графік проведення засідань атестаційної комісії. У ІІ семестрі вивчено результати роботи педагогічних працівників та проведено творчий звіт.

     

     В цілому роботу шкільних методичних об’єднань у 2020/2021 навчального року можна оцінити задовільно.

      Особлива увага приділялась самоосвіті педагогів. Курсова перепідготовка здійснювалась у  2020/2021 н.р. згідно з перспективним планом на базі ДАНО. Її пройшли всі вчителі. Крім того,вчителі проходили курси у інших суб’єктів  підвищення кваліфікації. За їх клопотанням  педагогічна рада затвердила курси та відповідну кількість годин.  

                           

В цілому план заходів щодо організації методичної роботи в школі протягом  2020/2021 навчального року виконаний.

В наступному 2021/2022 навчальному році слід:

  1. Освітній процес спрямувати на підвищення рівня знань, умінь та навичок учнів шляхом посилення індивідуалізації та диференціації освітньої діяльності, свідомого вмотивованого ставлення до навчання кожного учня, роботу з обдарованими дітьми ( в тому числі дистанційно);
  2. Працювати в напрямку забезпечення наступності між початковою, основною та старшою школою, враховуючи психологічні особливості та рівень пізнавальної діяльності учнів різних вікових груп, враховуючи вимоги Державних стандартів початкової і базової та повної загальної середньої освіти;
  3. Створити належні умови для поступової адаптації учнів 1-4-х класів до навчання у школі І ступеню (НУШ), учнів 5-х класів до навчання у школі ІІ ступеню та учнів 10-х класів – у школі ІІІ ступеню;
  4. Вдосконалювати організаційно-методичну роботу з підготовки та участі  випускників 2022 року в ДПА, ЗНО спрямувавши її на високий результат;
  5. Працювати в напрямку підвищення рівня професійної майстерності та мобільності педагогічних працівників в умовах неперервної освіти;
  6. Продовжити вивчення та узагальнення ефективного досвіду роботи колег;
  7. Сприяти втіленню в практику роботи педколективу новітніх освітніх технологій, оволодівати інструментами дистанційного навчання;
  8. Продовжити роботу з моніторингу якості освіти, що сприяє результативності роботи педколективу.

Управлінська та організаційна діяльність

        Протягом 2020/2021  навчального року адміністрацією школи опрацьовувались, вивчались та аналізувались питання з управлінської, організаційної, освітньої діяльності, а саме:

  • управлінська діяльність адміністрації  школи та здійснення внутрішкільного контролю;
  • організація освітнього процесу, рівень знань, умінь та навичок учнів, стан викладання предметів навчального плану;
  • організація системи методичної роботи та навчально-методичне забезпечення педагогічного процесу;
  • стан роботи школи щодо реалізації  концепції національного  виховання;
  • організація роботи  з охорони праці та попередження дитячого травматизму;
  • охорона дитинства та робота з дітьми пільгового контингенту;
  • кадрове забезпечення діяльності закладу освіти: атестація та проходження педагогічними працівниками курсів підвищення кваліфікації;
  • організація роботи закладів освіти під час карантинних обмежень.

Робота з направлення діяльності закладу в межі нормативно – правового поля була ключовою   протягом року, а саме:

  • розроблено функціональні обов’язки директора, заступників директора, педагогічних працівників, класних керівників,  обслуговуючого персоналу;
  • розроблено та прийнято Правила внутрішнього трудового розпорядку закладу;
  • розроблені та затверджені функціональні обов’язки працівників закладу з питань охорони праці;
  • завершено створення номенклатури справ закладу освіти;
  • колективний договір між адміністрацією школи та профспілковим комітетом відповідає сучасним нормативно-законодавчим документам.

Цілеспрямовано проводилась робота щодо підвищення культури управління навчальним закладом,   а саме:

  • зміцнення виробничої дисципліни;
  •  розвитку інформаційного забезпечення всіх учасників освітнього  процесу.

             Таким чином, у 2020/2021 навчальному році велась системна планова робота з даного питання. Але серед недоліків слід назвати труднощі, а саме: в забезпеченні 100%-го володіння педагогічними кадрами ІКТ та недостатню забезпеченість школи комп’ютерами. У наступному році слід направити зусилля на залучення як бюджетних так і  позабюджетних коштів на придбання комп’ютерної техніки, що значно підвищить рівень і якість управлінської та організаційної діяльності.

Охорона праці

  Робота педагогічного колективу школи з охорони праці організована згідно із Законом України «Про охорону праці» та Положенням про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти (26.12.2017  № 1669).

Стан роботи з охорони праці, виробничої санітарії під час освітнього процесу в школі знаходиться під щоденним контролем адміністрації школи.

Стан роботи з охорони праці, виробничої санітарії під час навчально-виховного процесу в школі знаходиться під щоденним контролем адміністрації школи.

На початок 2019/2020 навчального року були оформлені всі необхідні акти-дозволи на проведення навчальних занять у кабінетах і шкільних приміщеннях підвищеної небезпеки, дозвіл  на експлуатацію харчоблоку, акт санітарно-технічного стану школи.

На засіданні педагогічної ради (протокол № 14 від 30.08.2019 року) затверджено річний план роботи школи на навчальний рік, де передбачено розділ «Заходи з охорони праці». Посадові обов’язки працівників, інструкції з техніки безпеки з блоком питань з охорони праці й безпеки життєдіяльності є в наявності. Інструкції складено згідно з Положенням про розробку інструкцій з охорони праці.

У наказі по школі від 21.07.2019 року № 134-о «Про охорону праці та дотримання правил техніки безпеки у 2019/2020 навчальному році» передбачено відповідальних за організацію роботи з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності під час освітнього процесу та в позаурочний час, попередження дитячого травматизму, відповідальних за електрогосподарство й пожежну безпеку в школі тощо. Наказом по школі від 16.08.2018 №153-о «Про затвердження інструкцій з охорони праці та безпеки життєдіяльності учнів» були затверджені нові інструкції з охорони праці та безпеки життєдіяльності учнів.

У школі є необхідні журнали реєстрації всіх видів інструктажів із питань охорони праці працівників і учнів школи. Відпрацьована програма вступного інструктажу з охорони праці для працівників  школи.

Організація роботи з охорони праці контролюється директором школи. Вона включає: постійний контроль за навчанням з охорони праці; перевірку знань педагогів відповідно до інструкції та листа МОН України «Про вивчення правил охорони праці працівниками освіти»; контроль за організацією й періодичним проведенням занять з охорони праці з усіма категоріями працівників школи та учнями; систематичний контроль за проведенням різного роду інструктажів; контроль за розробкою й правильним оформленням інструкцій із техніки безпеки; організацію роботи комісії для оформлення актів-дозволів на використання спортивних залів, майданчиків, майстерень і контроль за її діяльністю; контроль за виконанням наказів відповідно до Закону України «Про охорону праці». У школі створена й постійно діє комісія з питань охорони праці та з трудових спорів. Така система контролю адміністрації школи у співпраці з профспілковим комітетом дає можливість цілеспрямовано вирішувати питання безпеки й життєдіяльності колективу.

Відповідно до Законів України «Про охорону праці» та «Про колективні договори й угоди» між дирекцією школи й профспілковим комітетом підписаний Колективний договір, у якому визначені обов’язки сторін щодо організації безпечних і нешкідливих умов праці, а також умови реалізації працівниками школи своїх прав і соціальних гарантій на охорону праці.

До уваги було взято: пропозиції працівників, аналіз стану робочих місць, стан виробничого травматизму, професійних захворювань. Крім того, було розроблено актуальні заходи щодо поліпшення безпеки умов праці на робочих місцях.

Питання охорони праці обговорювалися на засіданні педради, нарадах при директорові.

Для зниження впливу шкідливих факторів на життя та здоров’я працівників, учнів школи в кабінетах фізики, інформатики, хімії, майстернях, спортзалі передбачено проведення інструктажів – вступного та перед початком лабораторних і практичних робіт. У цих кабінетах на видному місці є інструкції та пам’ятки з техніки безпеки й охорони праці. Закуплені вогнегасникиі розташовані в доступних місцях по школі.

Питання безпеки життєдіяльності учнів під час канікул постійно обговорювалися на батьківських зборах, виробничих нарадах

Формування навичок безпечної поведінки, збереження та зміцнення здоров’я учнів – це основний напрям роботи школи. З цією метою в школі з 1-го по 11-ті класи вивчаються Правила дорожнього руху, проводяться місячники безпеки руху. Успішним є поєднання роботи з охорони життя й здоров’я з проведенням занять із цивільної оборони та надзвичайних ситуацій, відпрацюванням елементів евакуації учнів зі школи. Випускаються плакати на різні теми («Куріння та наше здоров’я», «Світ проти СНІДу», «Наш організм і наркотики», «Як захиститись від коронавірусу» та ін.). Розроблено інструктажі з техніки безпеки та охорони життя для учнів під час канікул і святкових днів. Класними керівниками проводяться бесіди з учнями з безпеки життєдіяльності.

Учні 2—11-х класів пройшли медичний огляд лікарями-фахівцями. Періодично учні 1—11-х класів проходять перевірку на педикульоз.

Постійно здійснюється контроль за роботою системи забезпечення нормального функціонування будівлі школи. Закуповуються необхідні миючи засоби для дотримання належного санітарно-гігієнічного стану школи.

Але поряд з тим простежуються і недоліки у роботі з даного питання, а саме:

  • не всі учителі систематично чергують у коридорах під час освітнього процесу;
  • не в повній мірі виконуються ті норми, що потребують постійного фінансування (забезпечення працівників спецодягом та ЗІЗ).

У наступному 2021/2022 навчальному році слід направити зусилля педагогічного колективу та адміністрації школи на усунення зазначених недоліків.

Харчування

Ітд.

ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМКИ РОБОТИ ШКОЛИ

У 2021/2022 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ

Діяльність педагогічного колективу школи у 2021/2022 навчальному році направити на вирішення пріоритетних напрямків:

  • Продовжити впровадження в освітньому середовищі школи Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення,  «Про забезпечення функціонування української мови як державної», Постанови Кабінету Міністрів України від 15.08.2015 № 872 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах» (зі змінами), розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.02.2016 № 988-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року» наказів Міністерства освіти і науки України «Про організаційні питання щодо запровадження Концепції Нової Української школи у загальноосвітніх закладах І ступеня», наказу Міністерства освіти і науки України від 21.01.2016 № 8 «Про затвердження Положення про індивідуальну форму навчання у загальноосвітніх навчальних закладах», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.02.2016 № 184/28314, наказу МОН України від 24.04.2017 № 635 «Про внесення змін до Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах»; листа МОН України від 26.06.2019 № 1/9-409 «Щодо організації інклюзивного навчання у закладах освіти»;
  • Забезпечити доступність до якісної освіти усіх дітей шкільного віку мікрорайону школи;
  • Організувати інклюзивне та індивідуальне навчання дітей з особливими потребами;
  • Запроваджувати принцип педагогіки партнерства, що грунтується на співпраці учня, учителя і батьків та принципу дитиноцентризму (орієнтація на потреби учня);
  • Продовжити формування в учнів ключових компетентностей, необхідних сучасній людині для успішної життєдіяльності. Серед ключових компетентностей – володіння державною мовою, математична, загальнокультурна й екологічна компетентності, підприємливість та іноваційність, економічна компетентність. Випускник школи повинен критично та системно мислити, проявляти ініціативу і творчість, вміння оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми;
  • Створювати умови для формування в учнів громадянської відповідальності, тобто особистості, що поважає права людини, розуміє особисту відповідальність за долю держави, народу. Розуміє важливість громадянської участі у процесі вирішення різноманітних проблем місцевої громади;
  • Продовжити створення оптимальних санітарно-гігієнічних умов для навчання та виховання учнів (створити безпечне та комфортне освітнє середовище);
  • Створити належні умови освітнього процесу в школі, забезпечити дотримання вимог адаптивного карантину в умовах поширення коронавірусної  хвороби COVID – 19;
  • Удосконалення навчально-матеріальної бази школи, впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, оволодівати і застосовувати на практиці інструментарії дистанційного навчання;
  • Сприяти збереженню мережі класів та контингенту учнів школи, особливо при переході з початкової до базової основної школи.

ЗАВДАННЯ ШКОЛИ НА 2021/2022 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

Спрямувати зусилля на реалізацію таких навчально- методичних проблем:

Педагогічна тема:

« Педагогічні стратегії розвитку самоефективної особистості в освітньому просторі Нової української школи» ( 2020-2023)

Методична тема:

«Формування інноваційного освітнього середовища на основі педагогіки партнерства в умовах реалізації компетентнісного підходу та принципу дитиноцентризму»

Виховна тема:

«Формування патріота і громадянина, національно свідомої, цілісної, гармонійно розвинутої особистості, здатної до адаптації в суспільстві».

З цією метою:

  • Забезпечити якісну роботу методичної ради, методичних об’єднань та творчих груп школи.
  • Сприяти впровадженню в практику роботи школи сучасних освітніх технологій, передового педагогічного досвіду вчителів школи, району, області, держави.
  • Проводити системний, цілеспрямований моніторинг усіх напрямків освітнього процесу школи.
  • Підвищити особисту відповідальність кожного члена педагогічного колективу за якість та результативність роботи.
  • Продовжити роботу з подальшої інформатизації освітнього процесу, оволодівати інструментами дистанційного навчання. Забезпечити якісне та своєчасне наповнення необхідною інформацією системи управління освітою (ІСУО).
  • Забезпечити виконання плану проходження вчителями школи курсів підвищення кваліфікації на 2021/2022 навчальний рік.
  • У відповідності з планом атестації педагогічних працівників на 2021/2022 навчальний рік провести атестацію вчителів у відповідності до Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого  наказом МОН України від 06.10.2010 №930( зі змінами).
  • Створити необхідні умови для активної роботи з обдарованими учнями  шляхом залучення їх до участі в інтелектуальних конкурсах, предметних олімпіадах різних рівнів, змаганнях.
  • Продовжити роботу по формуванню в учнів навичок здорового способу життя. Створити умови для оздоровлення та відпочинку дітей пільгового контингенту в пришкільному оздоровчому таборі з денним перебуванням. Організувати роботу мовного табору школи.
  • Забезпечити соціальний захист учнів та працівників школи.
  • Підвищити ефективність роботи з попередження дитячого травматизму як під час освітнього процесу так і поза межами школи.
  • Забезпечити якісну підготовку випускників школи до складання зовнішнього незалежного оцінювання.
  • Спрямовувати виховну роботу на формування в дітей та молоді любові до Батьківщини, загальнолюдських  якостей.
  • Популяризувати культурне розмаїття, історичну спадщину країни, рідного краю; формувати історичну пам’ять підростаючого покоління; забезпечити духовну єдність поколінь.
  • Сприяти формуванню духовно-моральних взаємин між усіма учасниками освітнього процесу, толерантного ставлення до представників інших народів, культур і традицій, до однолітків, батьків, інших людей; вихованню пошани та любові до культурного спадку свого народу та мистецтва, культивуванню кращих рис української ментальності:працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, відповідального ставлення до природи.
  • Активізувати застосування сучасних форм і методів правової та превентивної освіти, формуванню здорового способу життя, фізичного розвитку і культури, спрямованих на формування сталої відповідальної поведінки, імунітету до негативних впливів соціального оточення.
  • Продовжити зміцнювати та вдосконалювати навчально-матеріальну базу школи, залучивши як бюджетні так і позабюджетні кошти.

ЗВІТ

директора Комунального закладу

«Криничанська середня загальноосвітня школа

І-ІІІ ступенів № 2»

Криничанської селищної ради

Дніпропетровської області

Сербін Тетяни Вікторівни

за 2019-2020 навчальний рік

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Примірного положення про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів перед педагогічним колективом та громадськістю» від 23.03.2005 р. № 178, на виконання Національної доктрини розвитку освіти (п. 3), наказу Міністерства освіти і науки України від 28.01.2005 р. № 55 «Про запровадження звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладів»,  керівник має щороку звітувати про свою діяльність на загальних зборах педагогічного колективу, батьківського комітету та ради школи, громадськості. Таке звітування має на меті подальше утвердження відкритої і демократичної державно - громадської системи управління освіти, поєднання державного і громадського контролю за прозорістю прийняття й виконання управлінських рішень, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності в школі, що базується на принципах взаємоповаги та позитивної мотивації.

Педагогічний колектив школи упродовж звітного періоду  проводив послідовну і цілеспрямовану роботу по виконанню завдань, визначених основними законодавчими та нормативними документами освітньої галузі, зокрема пов’язаними з реформою освіти: Законом України «Про освіту», Законом України «Про повну загальну середню освіту», концептуальними засадами реформування середньої школи «Нова українська школа», новим Державним стандартом початкової освіти, Програмою розвитку навчального закладу, перспективним та річним планом роботи школи, забезпечував оновлення змісту, форм і методів навчання, вдосконалення навчально-виховного процесу та його результативність.  У 2019-2020н.р.   продовжувалась реалізація   комплексно – цільових програм державного та регіонального рівнів, спрямованих на вдосконалення навчально-виховного процесу, створення сприятливих умов для розкриття здібностей і нахилів учнів, формування їх навчальних та життєвих компетенцій.

Мета роботи школи - особистісно зорієнтоване формування в школярів фундаменту освіти, функціональної грамотності, життєвої, комунікативної компетентності в сучасних соціальних умовах. Розв’язання проблем та вирішення завдань школи, затверджених педагогічним колективом на навчальний рік, дозволило колективу навчального закладу досягти вагомих результатів за підсумками навчального року у всіх напрямках освітньої діяльності.

Основна мета моєї діяльності, як керівника, у 2019/2020 навчальному році:

  • Створення умов для навчання здобувачів освіти, забезпечення реалізації прав громадян на здобуття початкової, базової та повної загальної середньої освіти в умовах школи І-ІІІ ступенів;
  • Забезпечення виконання Положення про інституційну форму здобуття загальної середньої освіти (наказ МОН України від 23 квітня 2019 року № 536) із врахуванням запитів батьків та здобувачів освіти;
  • Функціонування та розвиток школи, підвищення якості освіти та ефективності виховання і розвитку здобувачів освіти.

Враховуючи вимоги сьогодення, педагогічна діяльність школи спрямована на всебічний розвиток дитини, формування ключових та предметних компетентностей учнів,  утвердження загальнолюдських цінностей, розкриття потенційних можливостей і здібностей учнів.

Реалізація нових завдань освіти потребує нових підходів до особистості здобувача освіти, його потреб та інтересів. Метою навчання має бути не тільки отримання знань як сукупності фактів, теорій, але й удосконалення особистості учня внаслідок уміння самостійно навчатися. Завдання школи-надати можливості для розвитку, саморозвитку особистості, сприяти пошуку власної індивідуальності, самореалізації. Педагогічний колектив школи працював над поліпшенням якості освітнього процесу, підвищенням фахової майстерності кожного працівника, удосконаленням роботи з батьками. Один із шляхів досягнення цього – інноваційні перетворення. Для того, щоб ця робота була ефективною і по-справжньому результативною, наголошуємо на двох основних складниках інноваційної діяльності: ознайомлення і упровадження освітніх інновацій та реалізація інновацій у різноманітних напрямках навчально-виховного процесу.

На сьогодні  визначені  пріоритетні напрями і завдання  відповідно до вимог сучасності:

1. Створення  оптимальних умов для всебічного розвитку особистості учня, його талантів, творчих та фізичних здібностей.

2. Підвищення освітнього рівня учнів, формування цінностей і необхідних для успішної самореалізації компетентностей.

3. Забезпечення  активного  втілення в освітній  процес новітніх освітніх технологій навчання, передового педагогічного досвіду, інформаційно-цифрових технологій.

4. Забезпечення  умов для повноцінного фізичного, духовного здоров’я дітей, розвитку особистості дитини відповідно до національних та загальнолюдських цінностей.

5. Виховання відповідальних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору.

6. Удосконалення системи національного виховання та учнівського самоврядування як необхідної форми громадянського виховання.

7. Продовження роботи із соціального захисту дітей, які потрапили в тяжкі сімейні обставини, дітей, позбавлених батьківського піклування.

Аналіз структури і мережі школи за 2019/2020 навчальний рік.

Збереження контингенту.

Навчання у школі здійснюється на таких рівнях початкова освіта, базова освіта, повна загальна середня освіта (профільна). У 2019-2020 навчальному році було укомплектовано 16 класів  і 5 ГПД станом на 05.09.2019 році в закладі навчалося 349 учнів

Навчальний рік

2015-2016

2016-2017

2017-2018

2018-2019

2019-2020

Кількість учнів

308

309

334

326

349

Школа І ступеню -  6 класів, 148 учнів

Школа ІІ ступеню – 7 класів, 149 учнів

Школа ІІІ ступеню – 3 класи, 52 учня.

Середня наповнюваність 22 учні

Форми навчання у закладі

  • Денна (очна);
  • Навчання з використанням дистанційних технологій.

Старша школа навчального закладу працювала за двома профілями

  • Універсальний (10, 11-А класи)
  • Історичний (11-Б клас)

Учні 1-х класів розпочали, а учні 2-го класу продовжили навчання за новим Державним стандартом початкової освіти. На початок навчального року учнів 1-х класів було забезпечено партами, наочністю, наборами дидактичних матеріалів, кубиками Lego, 2 комп’ютери, 2 принтери.

Цього року світова освітянська спільнота постала перед викликом – навчання в умовах карантину. З 13 березня у закладі було організовано навчання з використанням дистанційних технологій. Усі педагоги середньої та старшої школи працювали на одній платформі Googleclаssrom, використовуючи різні сервіси Yourtoobe,  Classtime, Classdodgo, Zoom та інші.

Кожен вчитель визначав доцільність застосування синхронного чи асинхронного режиму навчання і оцінювання, обирав допоміжний сервіс, визначав зміст та обсяг навчального матеріалу. У цьому і полягає педагогічна свобода вчителя. Адміністрацією закладу проводилися онлайн наради з вчителями, класними керівниками на яких аналізувався процес навчання. Педагогічні працівники пройшли ряд вебінарів щодо освоєння нових технологій навчання . Найбільшими проблемами під час дистанційного навчання були: дотримання режиму дня учнями, самоорганізація учнів, великий обсяг домашніх завдань, недостатня кількість гаджетів у здобувачів освіти, неякісне покриття мережі Інтернет.

Мережа класів у школі.

Навчальний рік

Станом на 05.09.

навчального року

На кінець  навчального року

Кількість класів

2017/2018

334

328

15

2018/2019

326

326

15

2019/2020

349

353

16

Основними заходами щодо збереження контингенту учнів у 2019/2020 навчальному році були:

  • Організація обліку дітей і підлітків на території обслуговування.
  • Спільна робота з ДНЗ;
  • Контроль відвідування учнями навчальних занять;
  • Організація роботи з підготовки дошкільників до навчання в школі.

У 2020/2021  навчальному році планується функціонування 15 класів, у них очікується 337 учнів.

Усі класи (групи) – з українською мовою навчання. Поглиблене вивчення – відсутнє.

Результати подальшого працевлаштування випускників школи

9 клас

Навчальний рік

К-сть випускників

10-й клас

Інші заклади

ПТНЗ

ВНЗ

I-II рівнів

% учнів, які навчаються

2016-2017

18

6

12

2017-2018

47

32

2

5

8

2018-2019

26

19

1

3

3

2019-2020

18

11

11 клас

Навчальний рік

Кількість випускників

ВНЗ

IIІ-IV рівнів

ВНЗ

I-II рівнів

Інші заклади

2016-2017

17

13

2

2

2017-2018

16

8

5

3

2018-2019

6

1

5

2019-2020

32

У школі здійснюється проведення профорієнтаційної роботи з учнями; проводиться роз’яснювальна робота з батьками, учнями щодо організації профільного навчання, допрофільної підготовки, формування шкільної мережі; проводиться укладання угод про співпрацю з навчальними закладами: Державний ВНЗ «Дніпровський технолого-економічний коледж», Камֹ’янський індустріальний коледж КВНЗ УДХТУ, Дніпровський центр професійно-технічної освіти.

Кадрова політика

Відповідно до ст.45 Закону України «Про повну загальну середню освіту» кадрове забезпечення школи здійснюється в повній відповідності зі штатним розписом та навчальним планом.

Кадрова політика спрямована на створення сприятливих умов для формування дієздатного колективу, розкриття та розвиток творчого потенціалу кожного вчителя, підвищення його кваліфікаційного рівня.

У 2019/2020 навчальному році освітній процес у школі забезпечували 23 педагога.

Кількісно-якісний склад педагогічних працівників

Навчальний рік

Кількість педагогічних

працівників

Вища

I

II

Спеці-

аліст

Без категорії

Старший учитель

Учитель-методист

2017/2018

23

12

4

1

4

2

6

7

2018/2019

23

13

3

1

4

2

6

7

2019/2020

23

14

2

1

4

2

7

7

Забезпеченість  школи педагогічними кадрами відбувається за рахунок штатних працівників.

         Основними мотивами розстановки педагогічних кадрів є

  • наступність в роботі вчителя;
  • його педагогічний досвід і кваліфікація
  • характер взаємин суб’єктів навчально-виховного процесу.

Освітній та кваліфікаційний рівні педагогічних працівників, практичний досвід педагогічної роботи колективу обумовлюють високий рівень працездатності, що є головною умовою реалізації державної політики  в галузі освіти й упровадження  інноваційних ідей розвитку закладу освіти.

  Розподіл навчального навантаження між учителями проведено відповідно до фаху та кваліфікації за погодженням з профспілковим комітетом школи.

Розстановка педагогів здійснюється відповідно до фахової освіти педпрацівників. При підборі нових кадрів враховується фахова підготовка, особисті якості, працездатність, інші характеристики. Кадрова політика спрямована на створення сприятливих умов для формування дієздатного колективу, розкриття та розвиток творчого потенціалу кожного вчителя, підвищення його кваліфікаційного рівня.

Атестація педпрацівників

Велику стимулюючу роль у професійному зростанні педкадрів відіграє атестація, яка сприяє моральному та матеріальному заохоченню педагогічних працівників, узагальненню та впровадженню досвіду кращих вчителів у практику навчання та виховання учнів.

Атестація вчителя розглядається адміністрацією навчального закладу як вагомий елемент внутрішкільного контролю і крок до якісної освіти та здійснюється відповідно до нормативних документів.

Атестація педагогічних працівників КЗ «Криничанська СЗШ І-ІІІ ступенів № 2» у 2019/2020 навчальному році здійснювалася відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 № 930, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.12.2010 за  № 1255/18550 (із змінами), наказу Міністерства освіти і науки України від 08.08.2013 № 1135 «Про затвердження змін до Типового положення про атестацію педагогічних працівників», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2013 р. за № 1417/23949

За перспективним графіком проходження атестації у 2019/2020 навчальному році атестувалися 3 вчителі і шкільний бібліотекар, та відповідно до  Типового положення про атестацію педагогічних працівників було скориговано графік курсової перепідготовки.

Усі педпрацівники, що атестувалися,  ознайомлені з нормативними документами щодо атестації, питаннями професійної діяльності, які будуть вивчатися членами атестаційної комісії.

В період атестації вчителями на високому науково-методичному рівні були проведені відкриті уроки та виховні заходи. Результати атестації такі:

  • Луковська І.А. відповідає займаній посаді. Присвоїти кваліфікаційну категорію  «спеціаліст першої категорії».
  • Коломійчук М.І. відповідає займаній посаді. Присвоїти кваліфікаційну категорію  «спеціаліст вищої категорії».
  • Головчик О.П. відповідає займаній посаді. Відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії» педагогічному званню  «Вчитель – методист».
  • Дятлова В.Ф. відповідає займаній посаді та раніше присвоєному 10 тарифному розряду.

Результати атестації продемонстрували обізнаність вчителів в питаннях  чинного законодавства в галузі освіти, навчально-методичного забезпечення предмету, який викладається, ведення шкільної документації, психолого-педагогічної та методичної літератури, нових освітніх технологіях та методиках щодо організації освітнього процесу. Атестаційна комісія підготувала узагальнений висновок про педагогічну та методичну діяльність кожного вчителя, що атестувався, склала протоколи оцінювання системи і досвіду роботи. Підсумки атестації педагогічних працівників школи у 2019/2020 навчальному році відображено у наказі «Про підсумки атестації педагогічних працівників у 2020 році».

У закладі створені умови для організації методичної роботи, впровадження інноваційних технологій, консультаційна допомога вчителям.

Виходячи з вимог сьогодення, педагогічний колектив ефективно працює над впровадженням інноваційних технологій  навчання та виховання, а саме: технології особистісно зорієнтованого навчання, компетентнісного навчання, рівневої диференціації, розвитку критичного мислення, інформаційно-цифрових  технологій навчання, ігрових технологій, проектних технологій.

Колективом школи опрацьовано велику кількість науково-методичної літератури з метою ознайомлення з сучасними підходами до роботи в Новій українській школі. Постійно проводиться консультаційна робота в межах шкільних методичних об’єднань.

Підвищення кваліфікації

Учителі школи йдуть в ногу з життям. Широко впроваджуються у практику інноваційні технології, суть яких полягає в тому, що навчання відбувається шляхом взаємодії всіх, хто навчається. З кожним роком нові інформаційні технології на уроках впроваджує все більше і більше педагогів школи.

За звітний період забезпечено виконання плану курсової підготовки на 100% від запланованої кількості.

У період вересень 2019 – травень  2020 року підвищили кваліфікацію на базі КВНЗ «ДАНО»  педагогічні працівники:

1. «Заступники директорів  установ та закладів освіти» – Головчик О.П.

2. «Вчителі російської мови, літератури, зарубіжної літератури («спеціаліст І категорії», «спеціаліст вищої категорії»)» – Головчик О.П.

3. «Вчителі предмету «Основи здоров’я» (додатковий предмет викладання)» –Журавель Ю.М.

4.«Ефективна взаємодія закладів загальної середньої освіти з органами державного контролю» (Казначейська служба, Фіскальна служба України, Пенсійний фонд та іншими).- Сербін Т.В.

5. «Використання ІКТ для обробки інформації в системі моніторингу якості освіти»- Головчик О.П.

6. «Річне планування закладу освіти: яким йому бути?»-Головчик О.П.

7. «Маркетингове управління в освіті:як зробити освітні заклади конкурентноспроможними».- Сербін Т.В.

8 «.Інтерактивні методи – складові навчання для розвитку життєвих навичок». – Коломійчук М.І.

9. «Навички конструктивної взаємодії педагогів з батьками учнів».- Юрченко С.О.

10. «Нова українська школа: стратегія змін освітнього процесу».- Юрченко С.О.

11. «Електронне портфоліо вчителя природничо-математичних дисциплін».-  Олійник Г.А., Тимощук В.В.

11. «Інтерактивні методи швидкого опитування та тестування учнів при викладанні природничо-математичних дисциплін».- Олійник Г.А.

Напрями підвищення кваліфікації відповідають освітній програмі школи. Окрім курсової перепідготовки при КВНЗ «ДАНО»  вчителі школи займаються онлайн - самоосвітою. Вони є активними учасниками багатьох інтернет-заходів: вебінарів, конференцій, дистанційних курсів, семінарів. Мають відповідні  Сертифікати, Свідоцтва.

Найпоширенішими освітніми платформами серед педагогічного колективу є студія онлайн - освіти EdЕra (Луковська І.А.,Белехова У.В., Кочергіна М.М., Литовченко І.В., Колодка Л.А.) український освітній онлайн-портал для вчителів «На Урок» (Палієнко В.М., Тимощук В.В., Журавель Ю.М., Олійник Г.А.), спільнота активних освітян «Всеосвіта» (Дятлова В.Ф., Луковська І.А., Головчик О.П., Палієнко В.М.,)  цифрове видавництво MCFR: Освіта ( Сербін Т.В., Палієнко В.М.)

Ефективність проходження курсової підготовки полягала у забезпеченні взаємодії всіх систем безперервного підвищення кваліфікації, розкриття  вчителям  шляхів використання теоретичних знань у їхній практичній діяльності, а також інтенсифікації самостійної роботи над підвищенням професійної кваліфікації.

З метою саморозвитку та самоосвіти та введенням дистанційної форми навчання на період пандемії COVID - 19 в цьому навчальному році педагоги школи брали участь в он-лайн вебінарах та конференціях освітніх порталів, за що отримали свідоцтва та  успішно оволоділи знаннями щодо використання інформаційно-комунікаційних технологій  на уроках  у навчально-виховному процесі.

Задача роботи з педагогічними кадрами полягала у забезпеченні безперервної освіти педагогічних працівників, підвищенні їх професіоналізму, освітнього загальнокультурного рівнів, удосконаленні науково-методичного, інформаційного забезпечення педагогічної діяльності.

Методична робота

Організація методичної роботи та її результативність в освітньому закладі відповідає законодавству, інструктивно-нормативним документам про роботу загальноосвітніх навчальних закладів.

Її зміст спрямований на підвищення рівня теоретичної підготовки кожного вчителя, активізацію творчого потенціалу педагогічного колективу, засвоєння й упровадження в шкільну практику прогресивних технологій навчання та виховання, перспективного педагогічного досвіду, підвищення результативності педагогічної праці шляхом проведення наступних заходів:

  • Засідання педагогічних рад
  • Проведення науково-практичних семінарів
  • Організація та проведення предметних тижнів
  • Проходження курсів підвищення кваліфікації педагогів
  • Участь у конкурсах фахової майстерності
  • Організація самоосвітньої діяльності, атестація педагогів
  • Вивчення, узагальнення та поширення передового педагогічного досвіду
  • Залучення вчителів до участі у проектах професійного розвитку

Структура методичної роботи школи:

  • педагогічна рада визначає основні напрямки та завдання, конкретні форми роботи педагогічного колективу та приймає рішення з основних питань діяльності школи;
  • шкільні методичні об’єднання спрямовують і координують діяльність педагогів конкретного циклу предметів, аналізують результативність роботи в межах своєї компетенції, визначають проблемні кола в професійній діяльності та шляхи їхнього розв’язання .

На запланованих засіданнях методичних об’єднань були обговорені такі організаційні питання:

  • Зміни в навчальних програмах;
  • Впровадження нового Державного стандарту початкової школи;
  • Концепцію «Нова українська школа»;
  • Закон України «Про освіту»;
  • Положення про сертифікацію педагогічних працівників,
  • Типових освітніх програм для  1-2,  3-4 класів.
  • Забезпечення наступності в роботі ДНЗ-початкової школи-основної школи;
  • Підготовка та проведення олімпіад, предметних тижнів, проведення контрольних зрізів, завдань державної підсумкової атестації.

Працюючи у методичних об’єднаннях, педагоги школи дійшли думки, що вчитель сьогодні повинен бути організатором, який спрямовує учнів  на розв’язання навчальних завдань. Якби активно не прагнув учитель викладати свій предмет, якщо при цьому він не забезпечить активну діяльність учнів, її мотивацію й організацію, процес навчання фактично не функціонуватиме в зв’язку з відсутністю дидактичної взаємодії між учителем та  учнем. Чим різноманітнішою є навчальна діяльність, тим більшою розвивальною функцією наповнюється учіння. Тільки за таких умов можна досягти компетентності учнів як інтегрованого результату учіння. Над чим наш педагогічний колектив працює останні роки.

Недоліками в роботі методичних об’єднань є відсутність систематичної індивідуальної роботи з учнями низького рівня навченості й недостатня робота зі здібними учнями, не завжди враховуються психологічні особливості дітей. Проблемою залишається те, що не всі вчителі залучають дітей до участі в олімпіадах. Це вказує на недостатню роботу вчителів щодо формування ключових та предметних компетентностей, а як наслідок - невміння   учнів соціалізуватися в сучасному середовищі. Тому варто надалі приділити увагу комплексному процесу засвоєння індивідом певної системи знань, норм і цінностей, які дозволять йому бути повноправним членом суспільства.

Виходячи з цього, визначено загальні напрями в організації методичної роботи: підвищення педагогічної майстерності вчителів, удосконалення професійної компетентності кожного вчителя, розвитку їх творчої ініціативи; упровадження в навчально-виховний процес досягнень перспективного педагогічного досвіду, інноваційних проектів, новітніх технологій та забезпечення їх практичної реалізації; забезпечення реалізації принципів гуманізації, демократизації та спрямованість процесу навчання на розвиток особистості учня. Встановлення пріоритету уроку як засобу соціалізації учнів; активізація видавничої діяльності вчителів, підвищення ІКТ-компетентності педагогів із метою ефективної інформатизації освітнього процесу; впровадження дистанційного навчання та використання на уроках хмарних технологій, удосконалення контрольно-оцінювальної діяльності в процесі навчання з урахуванням сучасних досягнень педагогіки; здійснення психолого-педагогічного супроводу навчально-виховного процесу.

До реалізації завдань методичної роботи активно залучаються вчителі, які мають педагогічні звання, вищу та першу кваліфікаційні категорії. Вони є керівниками шкільних методичних об’єднань

У 2019/2020 навчальному році серйозна увага була звернена на стан викладання та якість навчальних досягнень з математики, англійської мови, російської мови. Матеріали узагальнені в довідках та наказах директора, обговорені на нарадах при директорові та методичних об‘єднаннях.

Відповідно до наказу по школі «Про організацію методичної роботи з педагогічними кадрами у2019-2020 навчальному році» у школі сформовано і діє шкільне методичне об’єднання класних керівників 5-11 класів (керівник  Олійник Г.А.), та 3 предметних методичних об’єднань: суспільно-гуманітарних дисциплін (Коломійчук М.І.), вчителів природничо-математичного циклу (Луковська І.А.) та вчителів початкових класів (Литовченко І.В.).

З метою розвитку інтересу до знань, навчальних предметів у школі проходять предметні тижні, але слід зазначити, що з минулого навчального року якість їх  проведення знизилася.

Недоліками в організації методичної роботи є відсутність  мето­дичного кабінету,брак технічних засобів навчання, аудіо-, відеоте­ки кращих освітянських доробок школи, району.

Слід  відзначити, що в організації методичної роботи є суттєві недоліки:

  • не всі вчителі перебудували свою роботу відповідно до вимог реформування школи, вимогам до підготовки та проведення тематичного оцінювання;
  • не було певної системи взаємовідвідування уроків;
  • не всі кабінети відповідають сучасним вимогам здійснення навчально – виховного процесу;
  • не всі методичні об¢єднання працювали злагоджено, активно.

Протягом навчального року колектив вчителів продовжував роботу над пріоритетними напрямами: створенням умов для успішної соціалізації учнів школи; створенням умов для самореалізації учнів і розвитку їхніх ключових компетенцій, упровадженням в освітній простір школи сучасних методик і форм роботи як умови успішного освоєння державних освітніх стандартів.

Вся робота школи була спрямована на впровадження та реалізацію Законів України «Про загальну середню освіту», «Про освіту», Національну доктрину розвитку освіти в Україні. Наприкінці ІІ семестру проаналізовано досягнення при засвоєнні програмового матеріалу з предметів інваріантної складової. Учні школи закінчили 2019/2020 навчальний рік з такими підсумками:

Клас

К-ть

учнів

Рівень Навчальних Досягнень

Середній

Бал

Успішність

%

1-3

4-6

7-9

10-12

1-А

21

1-Б

18

2

31

3-А

30

0

2

21

7

9,3

79

3-Б

24

0

14

10

0

7,5

63

4

27

0

14

11

2

7,6

63

81

0

30

43

9

5-А

19

0

9

8

2

8,7

73

5-Б

19

1

15

3

0

7,2

72

6

31

0

24

7

0

7,1

60

7-А

13

1

11

1

0

6,6

56

7-Б

24

0

20

4

0

7,4

61

8

25

1

21

3

0

6,5

54

9

18

2

13

2

1

6,6

33

149

5

113

28

3

10

20

1

12

7

0

7,3

61

11-А

17

1

14

2

0

6,6

56

11-Б

15

0

12

3

0

6,3

51

52

2

38

12

0

83

12

Як видно з даних таблиці, найкращих результатів у навчанні досягли учні початкових класів, на високому та достатньому рівні навчається  95 учнів, що становить 34%.

Найнижчий показник якості знань учнів у 9 класі – 33%. Оцінювання  навчальних досягнень учнів здійснюється згідно з Критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів, затвердженими Міністерством освіти і науки України.

Аналіз успішності учнів  3-11 за 2019/2020  навчальний рік показав, що в процесі навчання є недоліки над якими треба працювати. Необхідно визначити причини зниження успішності   по класах,  намітити шляхи їх подолання.

У школі активно запроваджуються інноваційні технології. Але  більшість школярів  не справляються із завданнями  високого та достатнього рівнів, які передбачають практичне застосування  теоретичних знань: проаналізувати певні явища та задачі, порівняти та оцінити суперечливі думки в  тій чи іншій галузі, узагальнювати та логічно мислити, викладати та відстоювати власну точку зору. Отже, над цим варто працювати далі.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про повну загальну середню освіту», пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації» від 25 березня 2020 року № 338-р, пункту 3 розділу І, пункту 6 розділу IV Порядку проведення державної підсумкової атестації, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від   07 грудня 2018 року № 1369, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 року за /№ 8/32979, наказу МОНУ № 463 від 30 березня 2020 року «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2019/2020 навчальному році», та з метою організованого завершення 2019/2020 навчального року, було звільнено у 2019/2020 навчальному році від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти.

У зв’язку з тим, що школа набирає лише один 10 кл, профіль за бажанням учнів обираємо універсальний.

Головним у навчально – виховному процесі адміністрація школи та педколектив вбачають у формуванні у школярів уміння творчо використовувати отримані знання, розвивати потребу в систематичному самовихованні, самовдосконаленні, самореалізації. Ми прийшли до висновку, що будь – яка дитина може бути успішною в тій чи іншій сфері навчально – виховної діяльності, якщо вчитель у своєму арсеналі використовує не тільки дидактичні, а й психолого - фізіологічні методи та прийоми. Ми намагаємося створювати всі умови для якісного й ефективного  навчання. Результатом якого мають бути сформовані такі компетентності учнів, як здатність здійснювати складні види роботи, виконувати поставлені завдання, успішно задовольняючи соціальні  та індивідуальні потреби. А ця здатність ґрунтується на знаннях, досвіді, цінностях, набутих завдяки навчанню.

Аналіз виховної роботи за 2019-2020 н.р.

            Уся виховна робота у 2019/2020 навчальному році  планувалася й реалізувалася на основі  Законів України «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Конвенції про права дитини»,  Концепції «Нова українська школа»,  «Концепції громадянського виховання», «Національної доктрини розвитку освіти», «Декларації прав дитини», «Концепції національно-патріотичного виховання»,  наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 № 1243, яким затверджено «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», та інших нормативно-правових документах про школу й виховання.

           Вся робота класного керівника та всіх педагогів закладу спрямована на формування загальнокультурних і національних цінностей особистості, що характеризують її ставлення до суспільства і держави, інших людей, природи, мистецтва, самої себе. В основу виховного процесу школи покладена виховна проблема   «Вдосконалення форм і шляхів роботи з  учнівським колективом – пріоритетний напрямок громадянського становлення учня» та завдання виховної системи школи «Я – Особистість». Проблеми, що стояли перед класними керівниками, стосувалися згуртування дитячого колективу, формування активної громадянської позиції учня, формування творчої особистості, розвитку її здібностей, формування творчого потенціалу морально цілісної особистості, аналізу та діагностики у роботі класного керівника, інтерактивних форм й методів роботи.  Їх вирішення ґрунтувалося на реалізації ідеї комплексного підходу до виховного процесу.

                   Методичне об’єднання класних керівників у  2019/2020 навчальному році  вирішувало такі методичні проблеми: «Роль класного керівника у формуванні морально-етичного простору», «Виховна система школи й класу – сучасний підхід до виховання», «Шляхи підвищення якості соціалізації школярів у новому навчальному році».

              Методичне об’єднання класних керівників працювало над вдосконаленням своєї роботи, сприяло професійному зростанню особистості педагога, стимулювало творчість класного керівника, підвищувало його роль і авторитет. Велику увагу було приділено втіленню в роботу  класного керівника проектних технологій та форм соціалізації школярів на уроках та в позаурочній діяльності.  На засіданні методоб’єднання класних керівників вчителі  поділилися досвідом своєї роботи щодо реалізації важливих для класного колективу проблем – профорієнтаційне та національно-патріотичне виховання. В умовах карантину більшість класних керівників виконували лише інформаційну місію. Це означає, що актуальні питання у виховній системі 1-11 класів   залишилися нереалізованими. 

Креативність, творчий підхід  класних керівників Палієнко В.М., Дерев’янко А.М., Ільїної Л.О.,  Тимощук В.В. та інших допомогли у реалізації естетичного та патріотичного виховання дітей та в залученні до цієї діяльності їх батьків.  

Родинні свята «Мир потрібен усім!» (3-а клас), «І буде син, і буде мати, і будуть люди на Землі!»(10 клас), «Осінній ярмарок» (1-6 класи),  «День писемності та мови» (1-а клас), «До тебе серцем лину, моя Україна» ( 7-б клас),   онлайн-свята, презентації та челенджі до Дня вишиванки, Дня Памяті та примирення,  до Дня матері, Дня сім’ї, виховні години згідно виховному плану проведені ними на достатньому та високому фаховому рівні.

Формуючи ціннісне ставлення учнів до себе, родини, держави, у школі здійснювалося національно-патріотичне виховання.

З метою всебічного розвитку особистості як найвищої цінності суспільства, її талантів, інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей, формування цінностей і необхідних для успішної реалізації компетентностей на високому професійному рівні пройшли заходи: урок-мандрівка ( класоводи 3-б класу Кочергіна Марія Миколаївна та 4 класу Литовченко Ірина Віталіївна)  на тему «Діти єднають Україну», виховна година  «Ми нація єдина, твої ми діти, Україно!» , яка пройшла  у 5-а класі  (класний керівник, Юрченко Світлана Олександрівна),  «Розкажемо Європі про себе» - у  7-б (кл.керівник Вакерина Антон Сергійович) та 8 класів (кл. керівник Крисань Ірина Анатоліївна),  «Відкрий для себе Україну» (9 клас, кл. керівник Журавель Юлія Миколаївна), Метою заходів було пояснити дітям, що ми є громадянами великої демократичної, європейської країни, а також розширити знання учнів про свою рідну державу. Діти переглянули відеосюжети «Визначні місця України». Учні, які відвідували ці місця ділились своїми враженнями, демонстрували сімейні фото – подорожі. Під час уроку учні виконували цікаві завдання (складали «майнд-меп», візитну картку України за планом: загальні відомості про Україну, державні свята, духовні скарби українського народу, цікаві факти про Україну). Цікаво та зворушливо пройшла виховна година   у 10 класі – класний керівник Палієнко Вікторія Миколаївна - за темою «Україна твоя починається там, де доля ясна усміхається». Урок проходив у формі патріотичної інтерактивної фотогри. Ідея уроку: на основі життєвих ситуацій довести десятикласникам власну значущість для майбутнього України. Класна кімната поділялась на окремі території «Територія гордості», «Територія довіри», «Територія любові», на яких вирішувались актуальні життєві ситуації.  Через різноманітні інтерактивні завдання (шоу позитивних метаморфоз, сторітеллінг, емоційний старт «Душа скаже все»(картки самозанурення), перегляд відеоролика «Європа починається з тебе» тощо) протягом року десятикласники шукали і знайшли  «ключі» до висловлювання «З життєвої криниці цілющу пиймо воду, Щоб підживить коріння миру, толерантності, свободи!». Десятикласники створили скрайбінг ( картки-мрії «Наш класний клас. Погляд у майбутнє» у формі гумористичних віршиків, карикатур, асоціативних замальовок тощо. Виховна година  в 11-х класах мала назву «Я – одинадцятикласник і я на порозі дорослого життя». У формі невимушеної розмови діти  осмислювали  свої власні вчинки, поглибили поняття  «самопізнання, самовдосконалення»,  замислювались над своєю життєвою позицією, відповідальністю.

З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у молодого покоління   слід відмітити  заходи:  в рамках клубу за інтересами «Червона калина» в Криничанській центральній бібліотеці  для дорослих пройшов захід – година слави «Від козака до захисника вітчизни» (10-11 класи), виховні  години, присвячені Дню козацтва. На уроках музичного мистецтва  відбувся традиційний  конкурс  козацької пісні «Козацькі сурми» серед учнів 5-7 класів. Пісенна тематика була досить різноманітною: з давніх часів козацтва, сучасні пісні, присвячені героїзму захисників України, головним цінностям українського козацтва.  Військово-патріотична гра (7-11 класи) «Козацьку славу збережемо!», до якої  входили станції «Муштровий впоряд», «Історична», «Спортивна» не залишила нікого байдужим. З умілістю діти впорались із завданнями. Саме такі заходи демонструють підготовку та загартованість сучасної молоді до майбутніх випробувань, їх щиру любов до Батьківщини, шанування історії свого народу. За  перемогу та активну участь  у змаганнях учнівські колективи та класні керівники нагороджені грамотами та подяками.

Протягом року проходили тематичні заходи, присвячені народним, традиційним та визначним датам в історії України та її народу:

- Проведено засідання круглого столу «Вирвані з коренем. Депортації українців у 1944-1951 роках» (відзначення 75-х роковин депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках) для учнів 11 класів (вчителі історії Журавель Ю.М., Сербін Т.В., заступник директора з ВР Лебедь І.М., бібліотекар школи Дятлова В.Ф.);

  - Літературне віче з нагоди  відзначення 250 років   від дня народження  Івана Петровича Котляревського (1769-1838), українського письменника (вчителі укр.мови та літератури Юрченко С.О., Палієнко В.М.); випуск літературної газети, присвяченої 125 річниці  від дня народження  Олександра Петровича Довженка (1894-1956), українського письменника, режисера. Літературні читання з нагоди відзначення  155 років від дня народження  Павла Арсеновича Грабовського (1864-1902), українського поета.     17.09 - 155 років від дня народження  Михайла Михайловича Коцюбинського (1864-1913), українського письменника. День народження Василя Олександровича Сухомлинського (1918–1970), видатного українського педагога-гуманіста, письменника, директора Павлиської середньої школи.

Традиційні свята, присвячені Міжнародному дню миру, Дню партизанської слави, Дню козацтва (Захисника України) та святу Покрови,  Всеукраїнському дню бібліотек, Заходи до Міжнародного дня краси під загальною назвою:  «Краса душі, краса любові – найвища на землі краса»; учні школи брали участь у районному святі, присвяченому Дню селища Кринички.   Заходи, присвячені Дням революції на граніті, визволенню Криничанщини від німецько-фашистських загарбників,  писемності та мови,  пам’яті жертв голодоморів, вшанування учасників ліквідації на Чорнобильській АЕС, Дню Соборності України, Міжнародному дню пам’яті Голокосту, вшануванню учасників бойових дій на території інших держав,  до Дня захисника Вітчизни. День пам’яті жертв загиблих мітингувальників Майдану,  вшанування пам’яті героїв «Небесної сотні», Шевченківські дні та інші мали чітку організацію та гарний виступ.

В період дистанційного навчання проведено ряд  виховних заходів, а саме:

  • Онлайн – презентація  «Ніколи_знову…»  до Дня пам’яті та примирення ;
  • онлайн-флешмоб « Тобі, люба матуся» до Дня матері;
  • онлайн-флешмоб "Вишиванка-мій генетичний код";
  •  до Міжнародного дня захисту дітей - акція "З добром у серці", фоточелендж "Великі права маленької дитини»;
  • відеопривітання випускників  «Незабутні шкільні роки».

Слід відмітити, що усі класні керівники проявили відповідальність та творчий підхід до проведення виховних заходів. У своїй роботі вони використовували різноманітні інноваційні методи та прийоми.

    З метою чіткої організації та підвищення ефективної діяльності педагогічного колективу з формування правової культури та попередження правопорушень, у річному плані роботи школи окремим розділом було сплановано заходи з профілактики правопорушень та правового виховання серед учнів. Основна мета роботи школи в цьому напрямку - координація зусиль педагогічного колективу, запобігання правопорушень, надання допомоги вчителям, класним керівникам, батькам, що цього потребували; охорона прав дитини. З метою проведення просвітницької роботи з учнями та батьками з питань безпеки життєдіяльності відбувалися зустрічі з   інспекторами ювінальної превенції Ткач Н.В., Мироновим І.В.  

 На загальношкільних батьківських зборах було розглянуто питання про дотримання законодавства про повну загальну середню освіту. Класні керівники 1-11 та соціальний педагог довели до відома  батьків інформацію про відповідальність  за виховання дітей та соціальний захист неповнолітніх.

    В жовтні 2019 року та в лютому 2020 року соціальним педагогом, класними керівниками 1 – 11 класів та соціальними працівниками ЦСССДМ Криничанської селищної   ради було здійснено перевірку умов проживання учнів з багатодітних,  малозабезпечених родин та родин, які перебувають на підвищеному педагогічному контролі. Під час перевірок   складені відповідні акти, батькам надавалися  консультації, необхідна допомога у вирішенні проблем. Також протягом року  проводились діагностування, анкетування дітей та батьків, було здійснено необхідну  профілактичну роботу.

Соціальним педагогом  школи  проведено систематичну роботу з дітьми групи «ризику», соціально незахищених категорій відповідно до плану роботи, розроблено план індивідуальної роботи з учнями, які потребують особливої уваги, велось діагностування класних колективів,  анкетування, індивідуальні консультації та бесіди: «Культура поведінки», «Відповідальність за правопорушення», «Дотримання шкільної етики», «Ні – шкідливим звичкам», «Компроміс - показник слабкості або зрілої особистості», «Я обираю здоровий спосіб життя», «Паління не прикраса і не шарм».

     Відповідно до плану заходів у школі  проходив Всеукраїнський тиждень з протидії булінгу під  гаслом «Разом проти Булінгу». Протягом тижня відбулися різноманітні просвітницькі заходи – години спілкування «Стоп Булінг» для учнів 6-10 класів, спрямовані на інформування учасників освітнього процесу щодо таких аспектів: запровадження адміністративної відповідальності за вчинення булінгу (цькування), формування небайдужості до проблеми булінгу тощо; перегляд відеороликів з антибулінговою тематикою для учнів всієї школи -“Нік Вуйчич про булінг у школі”, “Зупиніться!!! МОЯ Історія про Булінг і Кібербулінг”, мультфільм «Мобільні – це класно»; мультфільм «Історія двох пар» .

 Для учнів молодшої школи  соціальним педагогом було проведено заняття з елементами тренінгу “Не допускай насилля над ближнім –будь толерантним”  та  організовано виставку дитячих малюнків на тему: “Шкільному булінгу скажемо – НІ!”. Завершився тиждень з профілактики  булінгу виступом   соціального педагога на методобєднанні класних керівників   “Поговоримо про булінг, кібербулінг та їх наслідки. Корисні правила-поради для профілактики і подолання випадків цькування». Створено комісію з розгляду випадків булінгу та оформлено журнал реєстрації рішень комісії. Проведено круглий стіл для педагогічного колективу «Безпечна школа. Маски булінгу». У закладі постійно діє консультативний пункт «Скринька довіри».

     До всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом було проведено виступ агітбригади «Молодь обирає здоров’я»,  акцію «Ми проти СНІДу»  та    анкетування «Що я знаю про СНІД».

      В рамках Всеукраїнського тижня права проведено Єдиний Всеукраїнський урок на тему «Права людини», конкурс малюнків « Мої права у кольорах веселки», виховна година в 1-11 класах «Рівні права – рівні можливості», організовано круглий стіл з питань забезпечення прав і свобод

людини в Україні.

 Під час проведення  акції «16 днів проти насильства» соціальним педагогом, класними керівниками  та педагогом-організатором  проведено: загальношкільна лінійка «Ми проти насилля», просвітницькі заходи «Кричати не можна мовчати» з нагоди Міжнародного Дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок (7-11 клас), фотоконкурс «Посмішка робить світ добрішим», конкурс дитячих виробів «Наші долоньки проти насильства» для учнів 1-6 класів, до всесвітнього дня людей з обмеженими можливостями перегляд фільму «Ти де, я тут» з подальшим обговоренням для учнів 9-11 класів, година спілкування «Хай у кожному із нас палає свічка милосердя» (5-9 клас), урок-флешмоб "Це важливо" (1-11 клас). Створено постійно діючу виставку матеріалів «Зупинимо насильство разом!» у бібліотеці школи, до міжнародного дня боротьби з рабством проведено ряд занять з елементами тренінгу: "СТОП! Торгівля людьми" (8-11 класи), проведено загальношкільну лінійку «Національна гаряча лінія – для дітей та про дітей». З метою виявлення та попередження проявів насилля в закладі проведено анкетування серед учнів : «Насилля у школі», «Анкета з питань насильства щодо дітей», «Анкета на виявлення обізнаності учнів з питань торгівлі людьми». На основі отриманих даних інформацію висвітлено на нараді при директорові «Насилля над дітьми: ознаки та дії педагогів».

Індивідуальна робота з учнями та їх батьками проводиться систематично з метою профілактики правопорушень та виконання закону України «Про загальну середню освіту».

У школі ведеться робота з ранньої профілактики правопорушень серед учнів: рейд «Урок», «Запізнення», «Зовнішній вигляд», «Паління» тощо. Крім того, у школі ведуться журнали та класні щоденники  контролю  за поведінкою та відвідуванням навчальних занять учнями класу.

Протягом року діти групи «Ризику» залучалися до участі в роботі гуртків, спортивних секцій, позакласній роботі. У школі активно продовжувала роботу Рада профілактики правопорушень та бездоглядності. Відбулося 4 засідання ради, на яких розглядалися питання порушення Статуту школи, відвідування навчальних занять, робота класних керівників щодо попередження жорстокості та насильства над дітьми, розгляд конфліктних ситуацій. Батькам були надані рекомендації щодо виховання та навчання дітей, організації вільного часу.

До Міжнародного дня людей з  інвалідністю, що відзначається щороку 3 грудня, у  школі були проведені тематичні заходи: благодійний ярмарок «З добром у серці»,  інтерактивні заняття «Доброта єднає нас» та «Я такий самий як ти» для учнів 1-3 класів,  виховні години  «Ріка добра з джерельця милосердя». 19 грудня, у день Святого Миколая, дитина, позбавлена батьківського піклування та дитина учасника АТО отримали солодкі подарунки та відвідали виставу у театрі м.Дніпро. У цьому навчальному році кількість учнів, що потребують внутрішкільного контролю, тобто підвищеної психологічної та педагогічної уваги, значно зменшилась. Це говорить про те, що між класними керівниками та батьками налагоджений тісний контакт і швидке реагування двох сторін на ситуацію.

         Багато уваги протягом року приділялося безпеці життєдіяльності учнів. Питання покращення роботи  цього напрямку розглядалося на нарадах при директору школи та заступнику директора з виховної роботи, на класних

та  батьківських зборах. Класні керівники 1-11 класів постійно проводять профілактичні бесіди, про що свідчать записи у класних журналах, учнівських щоденниках та індивідуальних пам’ятках для учнів та батьків (в умовах карантину – дистанційно: надання інформації щодо захисту зараження на коронавірус СОVID-19, пам’ятки для дітей та батьків щодо безпечного перебування дітей вдома, тощо).  Проведені заходи: профілактична акція «Ми-зразкові пішоходи, а ви зразкові водії?», виступ агітбригади, конкурс малюнків «Увага! Діти на дорозі!» та  «Безпечний шлях від дому до школи», тиждень знань протипожежної безпеки «Вогонь – друг, вогонь-ворог», тиждень знань основ безпеки життєдіяльності (правила користування газо- та електроприладами), День цивільної оборони, проведення інструктажів, бесід, виховних заходів тощо.

         Здійснюючи екологічне виховання та формуючи ціннісне ставлення до природи, школярі 1-11 класів взяли  участь у конкурсі  «За чисте довкілля». Це були практичні господарчі форми роботи (сортування сміття), що здійснювалися дистанційно в домашніх умовах та конкурси поробок (годівничок, шпаківень та поробок  із вторсировини). Згідно виховного плану роботи у школі були проведені заходи: зустріч з представниками громадської молодіжної організації «Корінь екології», на якому учні прослухали лекцію з переглядом презентації та взяли участь у вікторині. Переможці отримали екопризи. Під час новорічних та різдвяних свят у школі діяла творча майстерня та  виставка- презентація новорічних сувенірів та прикрас, учні брали активну участь у створені екопроекту «Збережи ялинку». Це стало традицією, адже у школі вже багато років не використовується жива ялинка під час новорічних свят.

         Формуючи ціннісне ставлення до мистецтва та здійснюючи естетичне виховання, розвиваючи обдарування дітей, сприяючи співдружності школи й батьків, проведені виховні години, конкурси, екскурсії: участь у районному святі, присвяченому Дню Криничок (малюнки «Моя Україна», «Моє селище», худ. виступи), конкурс малюнків, присвячених визначним датам та подіям року,    районний конкурс дитячого малюнку «Фантастична Україна!».    Переможців конкурсу 2019 року урочисто нагороджували у залі засідань під час чергової сесії районної ради. Ними стали: Богдан Охріменко (1-А кл.), Артем Лисиця   (3-А кл.), Марія Кісельова (3-А кл.), Марія Довгань (3-А кл.), Злата Кошеленко (2-А кл.), Даніїл Самарський (2-А кл.), Аліна Попруга (5-А кл.), Лаура Акопян (8 кл.), Катерина Ткаченко (10 кл.). У 2020 році учні брали участь у конкурсі дистанційно. А також фотоконкурси, проведені заходи до Дня музики, театру, юнацької книги, виготовлення вітальних листівок, поробок, інсценізація творів української та зарубіжної літератури, відвідування вистав, концертів, виставок, музеїв тощо.

 У шкільній медіатеці працювала виставка документальної й художньої літератури, присвячена річниці Т. Шевченка. Учні школи взяли участь у  конкурсі читців «Вічне слово Кобзаря». Конкурси, свята, виставки сприяли розвитку й зростанню творчих обдарувань учнів. Учителі української мови та літератури Юрченко С.О. та Палієнко В.М.   провели інтелектуальну гру «Ми – українці!», присвятивши її Дню рідної мови.

          У 2019/ 2020 навчальному році на належному рівні здійснювалася робота з батьківською громадськістю. Активно співпрацюють із батьками учнів класні керівники Дерев’янко А.М., Олійник Г.А.,  Палієнко В.М., Кочергіна М.М., Колодка Л.А. та інші. Слід зазначити, що ці класні керівники багато уваги приділяють сім’ям, що опинилися у скрутній ситуації, та учням, чиї батьки не завжди достатньо займаються  вихованням своїх дітей. Щоб активізувати цю роботу, адміністрація школи тісно співпрацює із соціальною службою відділу освіти та відділом сім’ї та молоді, виконкомом селищної ради. Недоліком у вихованні школярів сьогодні є недостатня робота з підвищення моральності й культури поведінки учнів у школі й за її межами. Більшість учнів 5-11 класів потребують формування міжособистісних стосунків. У багатьох дітей не сформоване правильне розуміння культури зовнішнього вигляду, який відповідав би їх віковим особливостям. Деякі підлітки мають низький рівень культури поведінки в громадських місцях. Вирішення цієї проблеми, зокрема соціалізації вихованців, повинно у новому навчальному році стати для педколективу, батьків та громадськості пріоритетним і не завершуватися по закінченню терміну проекту.

Робота соціального захисту учнів

Класними керівниками 1-11-х класів на початку вересня було сформовано базу даних учнів класу – «соціальний паспорт класу» у якому зазначено категорії дітей, які потребують максимальної уваги, зокрема:

 -         12 - позбавлені батьківського піклування, перебувають під опікою,

 -         4 дітей з інвалідністю;

 -         12 дітей з багатодітних сімей;

 -         16 діти, батьків учасників АТО;

-          6 діти-сироти

За даними соціальних паспортів класів було складено соціальний паспорт школи та соціальний паспорт пільгових категорій. Тобто сформовано окремі списки за визначеними формами дітей та сімей, які підлягають соціальному захисту.

Стан охорони праці та безпеки життєдіяльності

Робота з охорони праці, безпеки життєдіяльності, виробничої санітарії, профілактики травматизму дітей у побуті та під час навчально-виховного процесу визначається в діяльності педколективу як одне з пріоритетних завдань і проводиться відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», Державних санітарних правил і норм улаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організацій навчально-виховного процесу й інших численних нормативних актів, які регламентують роботу школи з цих питань Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час навчально-виховного процесу в школі знаходиться під щоденним контролем адміністрації школи.

Відповідальна за організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності – заступник директора з навчально-виховної роботи Головчик О.П.

На початок 2019/2020 навчального року були проведені випробування спортобладнання, стан споруд на спортивному майданчику, справність кріплення воріт та оформлені всі необхідні акти-дозволи на проведення навчальних занять у кабінетах та шкільних приміщеннях підвищеної небезпеки, паспорт санітарно-технічного стану школи.

На 01.09.2019 року всі педагогічні працівники школи надали медичні книжки з дозволом приступити до  роботи. Питання охорони праці обговорюються на засіданнях педрад  та на нарадах при директорі. До початку жовтня всі учні школи проходять медичний огляд лікарями-фахівцями із лабораторними дослідженнями, що підтверджується медичними довідками. Щомісячно учні 1-11 класів проходять перевірку на педикульоз. Захворювання педикульозом в школі немає. 

Будівля школи та приміщення закладу, забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, пожежним інвентарем. Вогнегасники наявні, перезаряджені,  розміщені у легкодоступних місцях, які унеможливлюють їх пошкодження.

По всій школі розміщені плани евакуації у разі небезпеки чи аварії.

Згідно санітарних, пожежних норм і правил, школою отримані Паспорт готовності школи до нового навчального року, акт опору ізоляції та контуру заземлення.

Відповідно до Закону України “Про охорону праці” і Кодексу законів про працю України розроблено і затверджено посадові інструкції з охорони праці для всіх працівників школи. Проведено інструктажі з працівниками і учнями з техніки безпеки. Проведено вступні інструктажі  з охорони праці. Проведено первинні інструктажі  з охорони праці на робочому місці.

На початку навчального року, напередодні канікул і святкових днів проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності серед учнів, відпрацьована програма вступного інструктажу. Регулярно відбуваються цільові інструктажі з учнями перед екскурсіями, походами, спортивними змаганнями. У школі в наявності необхідні журнали з реєстрації всіх видів інструктажів з питань охорони праці.

Співпраця з батьківською громадськістю

Педагогічний колектив плідно співпрацює з Батьківським комітетом школи, класними батьківськими комітетами

За підсумками 2019-2020 навчального року слід відмітити найбільш дієві форми спільної роботи, а саме:

- Рейди з перевірки санітарного стану школи;

- Рейди з перевірки організації харчування в їдальні;

- Рейди з перевірки дотримання усіма учасниками навчально-виховного процесу вимог щодо заборони тютюнопаління  на території школи;

- Рейди з перевірки відвідування учнями школи;

- Обстеження матеріально-побутових умов проживання учнів, які потребують соціальної підтримки чи посиленої педагогічної уваги

Адміністрація школи та класні керівники активно залучають батьків до виховної роботи в школі.

Батьки учнів беруть активну участь у громадській та суспільно-корисній роботі:

- Допомога у поточному ремонті кабінетів,

- Допомога в організації навчальних екскурсій, жодна екскурсія не проходить без супроводу батьків.  

- Допомога в організації дозвілля під час канікул,

- Допомога в організації класних та шкільних свят.

Організація харчування учнів у навчальному закладі

           Важливим аспектом збереження здоров'я учнів є створення умов для раціонального харчування дітей.. Організація харчування учнів закладу регламентується  законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства»,  Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 «Про затвердження норм  харчування у навчальних та оздоровчих закладах», іншими нормативними документами. Згідно з вищезазначеними документами, учні 1-4 класів забезпечуються   одноразовим харчуванням за бюджетні кошти. 

На початку навчального року було складено і затверджено перспективне двотижневе меню, відповідно за яким розробляється щоденне меню.  Розроблена  картотека страв.

Налагоджено контроль за дотриманням на харчоблоці  санітарних  вимог  щодо обладнання, прибирання, миття посуду, видачі готової їжі. Їдальня в належній кількості забезпечена миючими та дезінфікуючими засобами,  проводиться щоденне прибирання з дезінфекцією та генеральне прибирання відповідно до санітарних правил та вимог, посуд миється із застосуванням дозволених миючих засобів. Контроль за роботою їдальні здійснюється адміністрацією школи, батьківським комітетом школи.

Суворо виконуються всі необхідні умови санітарного контролю за термінами й умовами зберігання та реалізації продуктів, дотримується питний режим.

Харчоблок забезпечений необхідним технологічним та холодильним обладнанням.

Аналіз матеріально-технічної бази

та фінансово-господарської діяльності школи

За рахунок бюджетних коштів:

  • проведено ремонт 1 класу – 193459, 98 грн.
  • встановлено вентиляційну систему на харчоблоці – 44833,00 грн.
  • проведено мережу Інтернет – 37 800 грн.
  • придбано 
  • безконтактні термометри (5 шт) – 11 500 грн.
  • проектор – 8 500 грн.
  • ноутбук – 7 шт. – 58 200 грн.
  • системний блок – 9 000 грн.
  • БФП (принтер, сканер) – 5 000 грн.
  • холодильник – 10 000 грн.
  • холодильник 16 500 грн.
  • овочерізка – 25 000 грн.

Протягом навчального року в школі було проведено заходи щодо економії бюджетних коштів: встановлено щоденний контроль за використанням енерго-, тепло-, водо ресурсами, діє режим економії під час канікул, вихідних днів; відбулася заміна ламп розжарювання на енергозберігаючі.

Теплове господарство було  підготовлено своєчасно до опалювального періоду 2019-2020 н.р.

Пропозиції:

  1. Клопотати перед головою селищної ради, депутатським корпусом Криничанської елищної ради щодо заміни 8 старих вікон на металопластикові, придбання нового комп’ютерного класу.
  2. Утримувати територію школи у належному санітарному стані.
  3. Взяти активну участь у Всеукраїнський акції з благоустрою «За чисте довкілля»
  4. Теплове господарство до осінньо-зимового періоду підготувати до 15.09.2020 .
  5. Спрямовувати роботу  на економію бюджетних коштів.
  6. Своєчасно забезпечувати безпечний підвіз учнів до навчального закладу та в зворотньому напрямку.

У новому навчальному році здійснити концентрацію засобів і матеріальних ресурсів для створення подальшого розвитку школи.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.